Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 miliardów złotych dotacji z budżetu państwa do Fun
ZUS rezygnuje z miliardów złotych dotacji

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 miliardów złotych dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok.

Jak przekonuje prezes ZUS Gertruda Uścińska, stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dlatego ZUS nie wykorzysta pełnej zaplanowanej dotacji z budżetu państwa. Zarząd Zakładu podjął decyzję o blokadzie 8 miliardów złotych. Biorąc pod uwagę nowelizację budżetu państwa na 2023 rok ZUS nie będzie potrzebował 13 miliardów złotych. W zmianie ustawy, która została uchwalona w lipcu, zaplanowano bowiem zmniejszenie dotacji do FUS o 5 miliardów złotych.

Prezes zwróciła uwagę, że stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jednym z istotnych parametrów, który pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności funduszu do wypłaty świadczeń, jest wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek. Wskaźnik ten w trzecim kwartale bieżącego roku wyniósł 82,1%, natomiast w okresie od początku roku do końca września osiągnął poziom 84%.

Liczba ubezpieczonych na koniec września tego roku wyniosła 16 184 tysięcy osób, tj. o 41 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Najliczniejszą grupę ubezpieczonych stanowili pracownicy (71,3%), a w dalszej kolejności osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące (10,8%) oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej (8,2%).

W ogólnej liczbie ubezpieczonych 6,9%  osób posiadało obywatelstwo inne niż polskie. Na koniec września tego roku w ZUS było zarejestrowanych 1 112 tysięcy obcokrajowców, co oznacza wzrost o 6,4% w stosunku do stanu na koniec września 2022 roku. W liczbie tej 59,4% osób było pracownikami, 36,6% wykonywało pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej, a pozostali byli objęci innymi formami zatrudnienia.

Najliczniejszą grupą obcokrajowców od wielu lat są obywatele Ukrainy. Stanowią oni 67,7% wszystkich obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS oraz 4,7% wszystkich ubezpieczonych. Na koniec września tego roku liczba osób z Ukrainy zarejestrowanych w ZUS wyniosła 753 tysięcy, co oznacza wzrost o 1,2% w stosunku do stanu na koniec września ubiegłego roku.

Kolejną grupą obcokrajowców, których liczba rośnie, są obywatele Białorusi. Na koniec września tego roku w ZUS było zarejestrowanych ponad 126 tysięcy osób z Białorusi, czyli o 28,2% więcej niż rok wcześniej.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-1 #1 Co lubi lewica? 2023-12-02 10:43
Teraz i tak wszystkie miliardy lewactwo przekaże na ?
Czekamy na wasze odpowiedzi
Cytować
+4 #2 Kajtek 2023-12-02 22:56
Napewno nie na złodziejski kościół.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.