Vehicle Identification Number, czyli VIN, to obowiązkowy numer przypisany do pojazdu w trakcie jego prod
Czego możemy się dowiedzieć z numeru VIN samochodu?
artykuł sponsorowany

Vehicle Identification Number, czyli VIN, to obowiązkowy numer przypisany do pojazdu w trakcie jego produkcji. Nie zmienia się go na żadnym etapie użytkowania auta, dlatego umożliwia sprawdzenie, jak wyglądała dotychczasowa historia samochodu. W historii pojazdu można dzięki temu znaleźć kluczowe informacje, które pozwolą ocenić stan techniczny samochodu oraz poziom ryzyka, że auto zostało skradzione. Po numerze VIN policja sprawdza, czy znalazła pojazd, którego kradzież zgłoszono na komisariacie. Dowiedz się, jakie informacje pozwala uzyskać sprawdzenie numeru VIN.

  1. Czym jest VIN samochodu?
  2. Jak sprawdzić historię pojazdu po VIN?
  3. Co zawiera numer VIN?
  4. Numer identyfikacyjny pojazdu VIN — gdzie go znaleźć?

Numer VIN to jedna z najważniejszych informacji o pojeździe. Pod numerem VIN dostępna jest cała historia pojazdu, która ma wpływ na decyzje zakupowe kolejnych właścicieli auta. Ponadto numer przydaje się do kontrolowania, czy auto nie zostało skradzione. W przypadku kradzieży VIN ułatwia rozpoznanie pojazdu spośród innych takich samych modeli danej marki i zwiększa szanse na złapanie złodzieja oraz odzyskanie pojazdu. Co jeszcze powinno się wiedzieć o numerze VIN? Jakie informacje skrywa?

Czym jest VIN samochodu?

Numer VIN to numer identyfikacyjny pojazdy, który ustandaryzowano w 1981 roku. Składa się z 17 liter i cyfr, które definiują kluczowe informacje o pojeździe. Sprawdzenie VIN daje wgląd w kraj produkcji pojazdu, markę, model i inne kluczowe dane o samochodzie. Numer VIN przypomina zatem numer PESEL, który umożliwia np. sprawdzenie historii leczenia danego pacjenta. Na podstawie numeru VIN można odkryć ewentualne rozbieżności pomiędzy tym, co deklaruje sprzedawca a rzeczywistym stanem pojazdu i jego historią. Współczesny numer VIN pełni kluczową rolę w transakcjach kupna sprzedaży samochodu, dlatego warto pamiętać o jego sprawdzeniu przed podpisaniem umowy.

 

Jak sprawdzić historię pojazdu po VIN?

Współczesny numer VIN składa się z 17 cyfr i liczb, które obowiązkowo umieszcza się w dowodzie rejestracyjnym. Dzięki temu każdy zainteresowany kupnem pojazdu może szybko sprawdzić dane techniczne pojazdu i dowiedzieć się więcej na jego temat. VIN wystarczy wpisać do jednej z baz, a następnie sprawdzić informacje o samochodzie i porównać je z danymi z dowodu rejestracyjnego. Uczciwy kupujący nie ma nic do ukrycia w kwestii historii pojazdu, dlatego powinien bez problemu udostępnić VIN. VIN może przydać się również do skontrolowania, czy nie doszło do kradzieży auta. W policyjnych bazach znajdują się wszystkie numery skradzionych pojazdów, dlatego ich przejrzenie niweluje ryzyko zakupu auta zdobytego przez sprzedawcę w nieuczciwy sposób.

Dowiedz się więcej na https://ubezpieczamy-auto.pl/jak-sprawdzic-wyposazenie-pojazdu-po-vin/

 

Co zawiera numer VIN?

Sprawdzenie samochodu po VIN daje wgląd w wiele spraw. Numer zawiera informacje, które pozwalają na bezbłędną identyfikację pojazdu. VIN musi mieć każdy dopuszczony do ruchu pojazd w Polsce. Ciąg cyfr i liter definiuje kod producenta, kraj, w którym wyprodukowano pojazd, model, rok produkcji oraz numer seryjny pojazdu. Ponadto do VIN przypisuje się historię serwisową z uwzględnieniem wszelkich napraw oraz inne informacje związane z przeglądami technicznymi, serwisem klimatyzacji itp. W przypadku niemieckich marek samochodów, osoby, które postanowi rozkodować numer VIN, dowiedzą się jeszcze więcej o aucie. Marki niemieckie umieszczają w VIN m.in.: kod silnika, wersje wyposażenia, rozmiar felg. Właściciele i kupujący mogą sprawdzić nawet kod lakieru po VIN, by sprawniej dokonać napraw lakierniczych. Dzięki temu w dokumentach pojazdu znajdują się wszelkie dane na jego temat, które pozwalają na jego jednoznaczną identyfikację oraz ułatwiają dokonanie różnych prac serwisowych i napraw. 

 

Numer identyfikacyjny pojazdu VIN — gdzie go znaleźć?

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce numer identyfikacyjny pojazdu VIN powinien znajdować się na stałym elemencie samochodu. Z tego względu najczęściej można go znaleźć w miejscach widocznych, lecz niwelujących ryzyko, że VIN stanie się nieczytelny bądź że element, na którym się znajduje, zostanie wymieniony. VIN powinno się dać odczytać nawet po poważnym wypadku i zniszczeniu karoserii. Kierowcy i kupujący mogą odczytać VIN na przegrodzie czołowej, szkielecie karoserii przy błotniku, progu samochodu, a także na kielichu przedniego zawieszenia. Ponadto umieszcza się go na różnych naklejkach w samochodzie, okienku przedniej szyby i tabliczce znamionowej.

Jeśli numer jest nieczytelny, można zastąpić go nowym numerem VIN. W przypadku, gdy doszło do jego uszkodzenia z powodu korozji bądź wypadku, należy zgłosić się z autem do rzeczoznawcy. Jeżeli rzeczoznawca oceni, że VIN jest niemożliwy do odczytania, jego opinia powinna trafić do wydziału komunikacji. Wydział komunikacji wystawia z kolei skierowania do stacji kontroli pojazdów, która nadaje nowy VIN. VIN musi być nadany nawet gdy auto ma trafić na złom. Jest to konieczne, gdyż zgodnie z przepisami aut bez numeru VIN nie wolno sprzedawać i złomować.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.