Trwa wielkie burzenie  budynków starego szpitala przy ulicy Karmelickiej w Wadowicach. Za kilka miesię
Tak wygląda koncepcja budynków starostwa w miejscu starego szpitala

Trwa wielkie burzenie  budynków starego szpitala przy ulicy Karmelickiej w Wadowicach. Za kilka miesięcy będzie tu pusty teren. Wiele osób zastanawia się, co tu ostatecznie powstanie.  Zobaczcie wizualizację budynków nowej siedziby Starostwa Powiatowego w Wadowicach.

Pod koniec stycznia  w Starostwie Powiatowym podpisano umowę ze spółką Akpe Group z Katowic ma wyburzenie budynków starego szpitala przy ulicy Karmelickiej w Wadowicach.  Do rozebrania  wraz z fundamentami pozostał budynek główny szpitala, budynek stacji dializ, budynek zaplecza, budynek prosektorium i tlenowni, ogrodzenie, bury oporowe a także przyłącza do wyburzanych obiektów. Wcześniej, bo we wrześniu 2021 roku  zrównane z ziemią zostały oddziały zakaźne starej lecznicy. Zrealizowała to dla powiatu wadowickiego  firma PM Logistyka/PM Koparki z Andrychowa. Powiat dostał zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.

Firma, która wygrała przetarg, nie leni się. Trwa porządkowanie terenu, demontowane są okna z budynków a także elementy, które można odzyskać. Potem wjedzie tutaj ciężki sprzęt, który wyburzy pozostałe budynki i zrówna teren z ziemią.

Wiele osób zastanawia się, czy wyburzenie było konieczne. Niedawno władze powiatu wydały komunikat w tej sprawie .Jak poinformowano, na początku obecnej kadencji Zarząd Powiatu rozważał m.in. remont budynków. Po oględzinach obiektów zdecydowano, że najpierw należy wykonać ekspertyzę techniczną, w której byłyby określone niezbędne roboty budowlane i koszty. Dokument sporządzony na początku 2020 roku nie pozostawiał złudzeń. Biorąc pod uwagę szacunkową wysokość nakładów inwestycyjnych, kompleksowa modernizacja budynków nie była opłacalna w stosunku do budowy nowego obiektu. Przyjęto, że orientacyjne koszty zaadaptowania budynków np. na cele administracyjne, to odpowiednio dla pawilonu A – 13 milionów złotych, natomiast dla pawilonu B – 10,7 miliona złotych. A niestety to nie jedyne prace, które należałoby wykonać w tym miejscu. Stąd decyzja o wyburzeniu, niełatwa, ale jak twierdzą zarządcy powiatu, konieczna.

Ciekawość mieszkańców budzi to, co powstanie w miejscu wyburzonych budynków. Starostwo głośno mówiło o  stworzeniu jednej wspólnej siedziby. Posiada ono co prawda swoje lokale, ale nie w jednym miejscu a w kilku na terenie Wadowic (m.in. w byłym hotelu robotniczym przy ulicy Batorego, czy starych i nowych budynkach przy ulicy Mickiewicza). Stąd pomysł stworzenia jednej wspólnej siedziby i urzędów. Czy tak ostatecznie się stanie, tego też jeszcze nie wiadomo. Cały problem w tej chwili to finanse, bo powiat nie ma na to na razie pieniędzy, zajęty m.in. rozbudową pawilonu "E" wadowickiej lecznicy czy budową dwóch hali sportowych - w Wadowicach i Andrychowie.

Wiele osób zastanawia się, jak mogłaby wyglądać nowa siedziba starostwa i jej urzędów. Jak się okazuje, przygotowano wstępna wizualizację.

Budynek ma mieć kształt bardzo zbliżony do obecnie istniejącego, ogród wewnątrz kompleksu będzie zachowany – poinformowała Agnieszka Jamróz, kierowniczka Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w Starostwie Powiatowym w Wadowicach.

Tak to wygląda na wizualizacjach:

Tak obecnie wygląda teren starego szpitala w Wadowicach. Za kilka miesięcy już tego wszystkiego nie będzie...

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+17 #1 Jolka 2023-03-13 15:37
Przepraszam ale komu przeszkadzał mój komentarz i go usunął? Budynek dla Szkoły Specjalnej i PPP to taki ciężki temat?
Cytować
+9 #2 Jakub 2023-03-13 17:43
Popieram. Budynek PPP w Wadowicach to jakiś koszmar. Jak ktoś jest niepełnosprawny to nie ma nawet szans żeby się tam dostać. Żałosne to wszystko.
Cytować
+13 #3 wsdrfvghn 2023-03-13 20:28
Może jak już jest marnowane tyle miejsca w centrum, to wypadałoby zrobić pojemny parking dla petentów?
Można go prosto rozwiązać, 2h darmowe, potem płatne. BRAK MIEJSC POSTOJOWYCH DLA PRACOWNIKÓW, skoro pracownicy szpitala muszą płacić, wy też możecie, darmozjady.
Cytować
+9 #4 zgroza 2023-03-13 22:40
To już w trzecim budynku będą urzędować!? Zamiast przechodzić na systemy online i upraszczać procedury to będą się dalej rozrastać. Potem, zeby zalatwić sprawę trzeba się bedzię nachodzić tak że człowiekowi aż nogi do d... wejdą! Już nie wspomnę o tym, że sami nie będą wiedzieć jakiego dodatkowego "papierka" zażądać, żeby człowiekowi utrudnić np. dostanie pozwolenia na budowe domu czy inne formalności.

W ogóle ciekawe kto im da pieniądze na tak rozbuchaną inwestycje jak na inne rzeczy nie ma
Cytować
0 #5 Gość 2023-03-14 00:02
Bardzo ładny projekt
Cytować
+1 #6 Grzesiek 2023-03-14 10:29
[quote name="wsdrfvghn "]Może jak już jest marnowane tyle miejsca w centrum, to wypadałoby zrobić pojemny parking dla petentów?

Dokładnie tak. Tam jest teren pochyły to aż się prosi aby zrobić porządny parking podziemny pod budunkami. Może sytuacja z parkowaniem w mieście by się poprawiła trochę. Na tym projekcie tutaj widzę tani budynek z kostkomanią dookoła i tyle. Ani to ładne ani sprytne.
Cytować
-2 #7 Mieszkaniec 2023-03-14 12:20
Cytuję Grzesiek:
[quote name="wsdrfvghn"]Może jak już jest marnowane tyle miejsca w centrum, to wypadałoby zrobić pojemny parking dla petentów?

Dokładnie tak. Tam jest teren pochyły to aż się prosi aby zrobić porządny parking podziemny pod budunkami. Może sytuacja z parkowaniem w mieście by się poprawiła trochę. Na tym projekcie tutaj widzę tani budynek z kostkomanią dookoła i tyle. Ani to ładne ani sprytne.


Przecież masz duży parking w koło budynku co widać na tym zdjęciu:
https://wadowiceonline.pl/images/stories/ZDJECIA/2023/tak_wyglada_koncepcja_budynkow_starostwa_w_miejscu_starego_szpitala/galeria/04.jpg
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.