Z kilkutygodniowym opóźnieniem mieszkańcy bloków Spółdzielni Mieszkaniowej w Wadowicach otrzymali w
Mieszkańcy bloków wadowickiej spółdzielni zaczęli w końcu dostawać zaległe rozliczenia za ciepło

Z kilkutygodniowym opóźnieniem mieszkańcy bloków Spółdzielni Mieszkaniowej w Wadowicach otrzymali w końcu rozliczenia kosztów ogrzewania z poprzedni sezon grzewczy. Opóźnienie było spowodowane atakiem na serwery firmy zewnętrznej, obsługujących rozliczenia.

W tym tygodniu do mieszkańców bloków w zarządzie Spółdzielni Mieszkaniowej w Wadowicach w końcu rozpoczęto dostarcznie rozliczenia kosztów ogrzewania w poprzednim sezonie grzewczym. Zazwyczaj dostarczane są one w połowie wakacji, jednak w tym roku był problem.

Jak już informowaliśmy, zewnętrzna spółka Insta, która zajmuje się obsługa podzielników ciepła, a konkretnie jej systemy teleinformatyczne padły ofiarą cyberataku, co w rezultacie spowodowało brak dostępu do danych.

Z tego powodu takie usługi realizowane przez firmę jak montaże, rozliczenia i portale spółki były niedostępne lub dostęp do nich był ograniczony.

Ta sytuacja była o tyle  frustrująca dla mieszkańców, że wraz z rozliczeniami otrzymują oni także prognozę  zużycia energii cieplnej na kolejny sezon grzewczy. A ten może być bardzo trudny i stanowić spore obciążenie dla domowych budżetów. Wojna w Ukrainie, panujący w Europie kryzys energetyczny a także, nie ukrywajmy, "Polskie ład" i nieudolność rządu spowodowały, że w Polsce brakuje węgla i gazu, a jeśli jest i można go kupić, ceny w porównaniu do tych sprzed kilku miesięcy czy poprzednich lat są przerażające. Dostawcy ciepła również z powodów cen mogą mieć problemy z potrzebną do zapewnienia ciągłości ilością surowca z którego otrzymują ciepło.

W sierpniu  Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej TERMOWAD Sp. z o.o. w Wadowicach, dostarczający ciepło do bloków w mieście, poinformowało i podwyżkach za jednostkę ciepła Gj, która wzrosła z 37 złotych do 59,90 złotych netto. Przekładać się to może jak wyliczają niektórzy, od 50 do 70% podwyżki za ciepło w stosunku do opłat z zeszłego roku. O podwyżkach poinformowali również inni dostawcy ciepła w powiecie wadowickim. Tak drogo jeszcze nie było, stąd zarządcy sugerują większe nadpłaty w czynszach aby przy rozliczeniach nie doznać szoku i być odpowiedni przygotowanym na zwięszkone koszta.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+4 #1 Kopernik 2022-10-03 21:58
50 - 70%??? - przecież max miało być 40% - to o co chodzi? liczyć nie umieją?

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.