"Polski ład" chyba dotknął też Kościół, bo arcybiskup Marek Jędraszewski wydał dekret, według k
Arcybiskup Marek Jędraszewski nałożył dziesięcinę na parafie

"Polski ład" chyba dotknął też Kościół, bo arcybiskup Marek Jędraszewski wydał dekret, według którego wszystkie podległe Archidiecezji Krakowskiej parafię będą płacić podatek od przychodów, tzw. "dziesięcinę".

Inflacja, spadek wartości złotówki, wzrost stóp kredytowych, ceny paliwa, węgla, gazu, ogrzewania, prądu, artykułów spożywczych czyli słowem "Polski ład" ekipy rządzącej  najwyraźniej dał się też we znaki tak stabilnej zdawałoby się finansowo instytucji jak Kościół. Arcybiskup Marek Jędraszewski zdecydował się na nałożenie specjalnym podatkiem wszystkie podległe mu instytucje i specjalnym dekretem, który ma obowiązywać od 1 października, nałożył "dziesięcinę".

Większa część parafii w powiecie wadowickim podlegająca pod Archidiecezję Krakowską, będzie musiała płacić Kurii Metropolitalnej 10% - "dziesięcine" od wszystkich przychodów, nie tylko od działalności gospodarczej: czyli m.in. za wynajem czy dzierżawę nieruchomości - sklepów czy masztów telekomunikacyjnych itp.

Dziesięcina ma tradycję już w Piśmie świętym, jako starotestamentowy wymóg, który oznaczał ofiarę, którą składano Bogu jako wyraz wdzięczności i dowód wierności. Wycofana została jednak w związku z rozdziałem Kościoła od państwa w XIX wieku.

"Celem podatku jest pokrycie potrzeb diecezjalnych, m.in. wynikających z zasad sprawiedliwości oraz solidarności potrzeby wspierania wspólnot parafialnych znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej w ich misji sprawowania kultu, działalności charytatywno-opiekuńczej, konserwacji zabytków czy prowadzenia inwestycji sakralnych i remontów – wyjaśnia w dekrecie metropolita Marek Jędraszewski.

Wierni obawiają się, że podatek dotknie ich portfele, ale jak uspokaja Archidiecezja Krakowska, ma on być nakładany nie na nich a na działalność prowadzoną przez parafię. Tyle, że wiele parafii w ogóle nie prowadzi takich działalności a ich koszty również rosną. Stąd obawy, że część proboszczów zechce podnieść stawki za udzielane sakramenty i w rezultacie koszty poniosą właśnie wierni.

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+12 #1 sekta 2022-09-23 11:22
Cytat:
wspierania wspólnot parafialnych znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej w ich misji sprawowania kultu, działalności charytatywno-opiekuńczej
Sami przyznają się do działalności sekty nic dodać nic ująć !!!
Cytować
-17 #2 Gość 2022-09-23 11:34
Cytuję sekta:
Cytat:
wspierania wspólnot parafialnych znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej w ich misji sprawowania kultu, działalności charytatywno-opiekuńczej

Sami przyznają się do działalności sekty nic dodać nic ująć !!!
Z sekty nie wyjdziesz tak sobie bez opresji, a w Kościele Katolickim masz wolność wyboru nikt cie siłą nie zmusza dlatego nie majacz bredni. Gdyby nie Kościół i nasz papież to byś do dziś siedział w komunizmie tak jak inne kraje które z katolicyzmem nie chciały mieć wiele wspólnego np. Rosja, Chiny, Korea Północna itd.
Cytować
+11 #3 Pikus 2022-09-23 11:48
Sludzy Bozy zapomnieli co Jezus nauczal????? Konkordat juz nie wystarcza?????P rzeciez o nic nie musza sie martwic ,ubezpieczenia, renty emerytury,i to takie co niejeden moglby pomarzyc!!!!.Ni e ma co wyliczac ile dostali gruntow,ile kasy z uni za ziemie i jeszcze im malo....to co my ludzie mamy mowic,jak traktuje sie nas jak osoby niewolnicze!!!! ! Wstyd Abp.Jezus nauczal milosci do drugiego czlowieka i co najwazniejsze za nic nie kazal placic,wszystko jest zaplacone przez naszego Boga,bo tak umilowal czlowieka ze zaplacil to wlasnym zyciem ,ale no coz widac sredniowiecze zaczyna wkradac sie i niedlugo bedziecie straszyc ,,,bobokami,,,.
Cytować
+20 #4 Ccc 2022-09-23 12:45
Niech się uczą żyć w biedzie,co tylko my mamy biedować. Przecież razem z pisem rządzą
Cytować
+17 #5 Cześć 2022-09-23 12:47
Wszystko pójdzie do góry pogrzeby opłaty za miejsce śluby komunię chrzciny dewotki będą płacić za to bo tak każą najlepiej się wypisać z kościoła Boga można mieć cercu nie kościele za pieniądze.
Cytować
+10 #6 gonzo 2022-09-23 14:15
on mnie może cmoknąć wie gdzie
Cytować
+4 #7 Widze 2022-09-23 18:04
Poczytajcie sobie historię co robił kościół katolicki żeby schrystianizowa ć Europę !!! Karol Wielki ,inkwizycję , każda religia jest jedną wielką bujdą do zdobywania pieniędzy i władzy nad ciemnym ludem . Kościół potrzebuje polityków żeby mieć kasę a politycy potrzebują kościoła do oczerniania ludu żeby się utrzymać u władzy i czerpać z tego profity . Jak takiemu Jędraszewskiemu brakuje kasy to do roboty najlepiej fizycznej , niech się dowie na czym życie polega a nie że żeruje na naiwnych !
Cytować
+6 #8 Widze 2022-09-23 19:11
Jestem katolikiem bez wyboru bo rodzice tak chcieli . Teraz nie praktykuje , nie wierzę , nie przyjmuje księdza po kolędzie , to dlaczego mnie nie wypisze z tej obłudnej wiary , płacąc 5 zł rocznie do kurii za mnie , ja nie będę szedł do pajaca i nie będę się mu tłumaczył dlaczego tak wybrałem bo może uda mu się paru jeszcze namówić . Nie chcę i tyle nie chodzę na zajęcia to mnie wypisz i tyle .kasa kasa kasa to się liczy
Cytować
-6 #9 Który 2022-09-23 19:14
Który pracodawca nie wykorzystuje swoich podwładnych czy to w prywatnym biznesie czy w korpo więc nie ma się o co czepiać.Koment do usunięcia przez pętelkę.
Cytować
+2 #10 Widze 2022-09-23 19:50
Cytuję Który:
Który pracodawca nie wykorzystuje swoich podwładnych czy to w prywatnym biznesie czy w korpo więc nie ma się o co czepiać.Koment do usunięcia przez pętelkę.

Akurat znam takich to kościółka co niedziela , na najniższej krajowej pracownicy a reszta pod stołem
Cytować
+3 #11 Widze 2022-09-23 19:54
Biznesmany bez szkoły najczęściej po zawodówce . Ale tak się robi piniondz zezbiac bez talentu owego .
Cytować
+2 #12 Widze 2022-09-23 20:12
Słownik .ale może ktoś zrobi z tym porządek .zatrudniając odpowiadaj a nie się dorabiaj.
Cytować
0 #13 Adam 2022-09-24 18:21
10% to i tak mniej niż 23% VATu lol
Cytować
+2 #14 Bolo 2022-09-25 13:10
JĘDRASZEWSKI DO CYWILA !!!!!!!!!!!
Cytować
0 #15 Jola 2022-09-25 20:00
Wracamy do średniowiecza przymusowa danina
Cytować
0 #16 Jacuś 2022-10-02 15:30
Mnie ten Pan nieinteresuje
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.