Osobom, które skończyły 100 lat przysługuje comiesięczne tzw. świadczenie honorowe. W Małopolsce Z
Drukuj
Dodatkowe pieniądze dla stulatków od ZUS

Osobom, które skończyły 100 lat przysługuje comiesięczne tzw. świadczenie honorowe. W Małopolsce ZUS wypłaca niemal 200 takich wyjątkowych świadczeń. Od marca jego wysokość to 4512,41 złotych.

W województwie małopolskim najstarszą osobą, której ZUS wypłaca świadczenie honorowe, jest 110-letnia mieszkanka Krakowa. Druga najstarsza osoba w regionie, to mężczyzna, mieszka w powiecie gorlickim i ma 108 lat.

Najwięcej świadczeń honorowych wypłaca krakowski ZUS i jest ich 108. W sądeckiej placówce te świadczenia są przekazywane 38 osobom. Chrzanowski ZUS wypłaca taką „dodatkową emeryturę” 19 stulatkom, natomiast tarnowski oddział 32 osobom, które ukończyły 100 lat.

Wysokość świadczenia honorowego równa jest kwocie bazowej, którą używa się do obliczania emerytur i rent. Jest ona ustalana corocznie od 1 marca, a jej wysokość to 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o pobrane składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Obecnie świadczenie honorowe wynosi 4512,41 złotych.

Osoby, które pobierają emeryturę lub rentę z ZUS nie składają żadnego wniosku o świadczenie honorowe. W momencie ukończenia stu lat świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu przez Prezesa ZUS. Wniosek muszą złożyć ci stulatkowie, którzy dotychczas nie pobierali żadnego świadczenia z ZUS. Sytuacja ta najczęściej dotyczy kobiet, które zrezygnowały z pracy, aby zająć się dziećmi. Wniosek o przyznanie świadczenia honorowego można złożyć w najbliższej placówce ZUS.



(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

NFZ podpisał umowę na badania prenatalne z kilkoma placówkami, wśród nich również wadowicka

Władze powiatu wizytowały teren budowy nowej komendy. Siedziba wadowickiej straży ma być gotowa w przyszłym roku

Wadowicki szpital chwali się zdjęciami najmłodszych pacjentów

Kalwaryjski magistrat zmienia godziny pracy

Najwyższa i najniższa emerytura w regionie. Rekordzista ma prawie 34 tysiące co miesiąc