Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty nie tylko trzynastej, ale również czter
ZUS przygotowuje wypłaty czternastej emerytury

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty nie tylko trzynastej, ale również czternastej emerytury. Kolejne w 2021 r. dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, czyli nie trzeba będzie składać żadnego wniosku.

W poniedziałek (8.03) prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o kolejnym w 2021 roku dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Tzw. czternastka wyniesie 1250,88 złotych brutto. Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na 31 października 2021 roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie (m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego) i na ten dzień nie będą miały zawieszonej wypłaty (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków). Trafi ona do klientów wraz z wypłatami listopadowych świadczeń.

Pełną kwotę dostaną osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 złotych brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 złotych, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 złotych.

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach. Niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne czternastka nie będzie podlegała potrąceniom i egzekucjom.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona ponad 9 milionom emerytów i rencistów. W pełnej wysokości otrzyma ją 7,9 miliona świadczeniobiorców.

Warto dodać, że już w kwietniu świadczeniobiorcy dostaną trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 złotych brutto. Przysługuje ona w pełnej kwocie, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 Zenek 2021-03-09 20:48
Powinni znieść opodatkowanie emerytur, a nie wypłacać 14tą.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.