Władze województwa ustaliły, że szpital w Oświęcimiu będzie pełnił wiodącą rolę w regionie w
Szpital w Oświęcimiu będzie wiodącym w regionie w walce z koronawirusem

Władze województwa ustaliły, że szpital w Oświęcimiu będzie pełnił wiodącą rolę w regionie w zakresie intensywnej terapii, jeśli chodzi o walkę z koronawirusem.

We wtorek (20.10) w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity i wicewojewodów Zbigniewa Starca oraz Józefa Leśniaka z dyrektorami szpitali w Oświęcimiu Edwardem Piechulkiem i Chrzanowie Arturem Baranowskim. Tematem spotkania było uzgodnienie strategii walki z koronawirusem dla Małopolski Zachodniej w oparciu o współpracę pomiędzy Zespołem Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu i Szpitalem Powiatowym w Chrzanowie.

Podczas spotkania podjęto decyzję, że od poniedziałku (26.10) placówka w Chrzanowie przeznaczy dla pacjentów z COVID-19 80 łóżek, 2 stanowiska intensywnej terapii i 7 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia. Z kolei w szpitalu w Oświęcimiu liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 wyniesie 75, a dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia będzie przygotowanych 10 izolatek. Co istotne, w oświęcimskim szpitalu znacząco zwiększy się liczba stanowisk intensywnej terapii. Dotychczas było ich 6, a niebawem będzie 20. I to właśnie ten szpital będzie pełnił wiodącą rolę w regionie w zakresie intensywnej terapii, jeśli chodzi o walkę z koronawirusem, również dla pacjenów z powiatu wadowickiego.

Na spotkaniu uzgodniono także, że w przypadku dalszej eskalacji epidemii podjęta zostanie trudna, ale jedynie słuszna decyzja o zwiększeniu o 60 liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19 w ZOZ w Oświęcimiu. Będzie się to wiązać z koniecznością przekształcenia oddziału internistycznego w tej placówce. W takiej sytuacji Szpital Powiatowy w Chrzanowie przejmie w całości "niecovidowych" pacjentów internistycznych z regionu.

Wszystkie placówki medyczne tworzą system naczyń połączonych. Doskonale widać to na przykładzie porozumienia pomiędzy szpitalem oświęcimskim i chrzanowskim. Na analogicznej zasadzie współpracować będą kolejne placówki w regionie – dodaje wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+7 #1 Stefan 2020-10-21 07:09
A szpital w Wadowicach powinien taki oddział uruchomić bez dezorganizacji pozostałej działalności. Posiada stare budynki, gdzie pawilon B z portiernią jeszcze jakoś wygląda. Wstawić tam łóżka, sprzęt i leczyć. Na pewno izolacja pacjentów była by skutecznie zrealizowana bo w oddali od pozostałych budynków.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.