Dodatkowe wyjaśnienia z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozwolą na zwolnienie z opłacania s
Więcej firm skorzysta ze zwolnienia z opłacania składek

Dodatkowe wyjaśnienia z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozwolą na zwolnienie z opłacania składek kolejnych przedsiębiorców. Ci, którzy złożyli wniosek o zwolnienie do 30 czerwca, ale z powodu zaległości nie otrzymali ulgi, w najbliższych dniach otrzymają specjalny formularz. Może to dotyczyć nawet około 17 tysięcy firm.

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek stanowi pomoc publiczną. Mogła ona zostać przyznana przedsiębiorstwu, które na 31 grudnia 2019 roku nie znajdowało się w trudnej sytuacji w rozumieniu rozporządzenia Komisji (UE). Trudna sytuacja to taka, w której firma m.in. zalegała z opłacaniem składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy lub spełniała kryteria, które ją kwalifikowały do objęcia postępowaniem upadłościowym.

Jednak dodatkowe wyjaśnienia z UOKiK wskazują, że w przypadku przedsiębiorstw, które na 31 grudnia 2019 roku znajdowały się w trudnej sytuacji należy zweryfikować, czy na dzień złożenia wniosku o zwolnienie z opłacania składek sytuacja ta nadal trwała. Jeżeli okazałoby się, że przedsiębiorca składając wniosek nie miał już zaległości składkowych wówczas zwolnienie będzie mu przysługiwać. Oznacza to, że więcej firm będzie mogło skorzystać z tarczy antykryzysowej.

Dodatkowa weryfikacja obejmuje również firmy istniejące krócej niż trzy lata, które nie były objęte postępowaniem upadłościowym i nie otrzymały pomocy na ratowanie (która nie została spłacona) lub restrukturyzację.

Przedsiębiorcy, którzy otrzymają specjalny formularz, muszą go przesłać do ZUS w terminie 7 dni od daty otrzymania pisma.


(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.