Od prawie tygodnia piesi i kierowcy mogą już korzystać z wyremontowanego mostu na Skawie w Wadowicach
Niektórzy narzekają na wyremontowany most na Skawie. Co im przeszkadza?

Od prawie tygodnia piesi i kierowcy mogą już korzystać z wyremontowanego mostu na Skawie w Wadowicach leżącego w ciągu ruchliwej drogi nr 52. Spora część mieszkańców jest jednak nieco zawiedziona odświeżoną przeprawą. Co im się nie podoba?

Jak już informowaliśmy, kilka dni wcześniej niż zapowiadano, w środę (16.09)  rano otwarto po kilkumiesięcznym remoncie, most drogowy w ciągu drogi krajowej nr 52 na Skawie w Wadowicach. W ostatnich dniach budowlańcy sprzątali konstrukcję, wylano również asfalt potrzebny do zmiany organizacji ruchu. Jednocześnie po jej wprowadzeniu, rozpoczęto demontaż zastępczej przeprawy, z której dotychczas korzystali piesi i kierowcy.

Piesi, kierowcy i rowerzyści od kilku dni korzystają z przeprawy, jednak już pojawiają się głosy niezadowolenia. W mailach do naszej redakcji mieszkańcy narzekają m.in. na bariery ochronne a raczej ich brak dla przechodzących poszerzonym chodnikiem. Te, które są, chronią edynie pojazdy i część osób uważa, że przy tak dużym natężeniu ruchu piesi powinni być odgrodzeni od pędzących samochodów. Są też uwagi co do samych barier.

Jest w nich duża luka, około 40 centymetrów na niewielkiej wysokości. Stanowi to duże zagrożenie dla dzieci które mogą wychylając sìę lub przez najmniejszą choćby nieuwagę przez nie wypaść – pisze do nas jeden z czytelników.

Nieco zawiedzeni są również rowerzyści, którzy spodziewali się jakiegoś wydzielonego pasa dla rowerów.

Szkoda, że nie pomyślano o jakiegoś wydzielonego obszaru, czy to na chodniku czy na jezdni. Nic takiego niestety nie ma co w kontekście planowanych ścieżek rowerowych w naszym mieście jest dosyć dziwne. Do tego co kilka metrów są dosyć głębokie dylatacje i o ile przejazd samochodem po nich nie jest niczym strasznym to już rowerem szosowym nawet z niewielką prędkością już tak. Zastanawiam się, czy nie dało się tego jakoś lepiej zrobić? – pisze do nas z kolei inny czytelnik.

A wy co sądzicie o wyremontowanej przeprawie?

Przypomnijmy, że przetarg ogłoszony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie na remont wadowickiego mostu drogowego na Skawie wygrała firma Remost s.c. Budowa i remont mostów, projekty, ekspertyzy z Czernichowa z zaoferowaną ceną brutto 11 499 133,56 złotych.

Zakres prac rozpoczętych w marcu tego roku obejmował m.in. wykonanie opracowania dokumentacji projektowej na remont mostu, rozbiórkę elementów istniejącego mostu, wykonanie wzmocnienia mostu do klasy B, remont podpór i ustroju nośnego, wykonanie izolacji podpór i ustroju nośnego, nawierzchni bitumicznej na moście i dojazdach, chodników wraz nawierzchnią na chodnikach, dojazdów do mostu, elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego, odwodnienia pomostu oraz wykonanie przebudowy infrastruktury mostu oraz urządzeń obcych.

Zakończenie wszystkich robót związanych z remontem przeprawy zaplanowane jest na 21 października.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+37 #1 Robert 2020-09-22 12:16
o co chodzi z tymi schodami widocznymi na zdjęciu głównym? dla lekkoatletów ćwiczących skok przez płotki?
Cytować
+16 #2 J4P4n 2020-09-22 13:12
Szkoda że nie zamontowano barierki na "nowym" moście przed rozebraniem mostu tymczasowego. Teraz montaż będzie powodował utrudnienia w ruchu .
Cytować
-6 #3 Proste 2020-09-22 13:16
Nie wiema kto to kurwa wymyślił ale ten most to jest największą porażka w Wadowicach. Jak się jedzie autem po tym gównie to na moście są takie szpary ze to czuć bardzo w trakcie jazdy, rozumiem że to ma chyba służyć za odprowadzanie wody z drogi ale nie dało się tego zrobić jakoś inaczej ? Przecież to się kurwa nie da jeździć bo cały czas rzuca lekko autem na tych szparach!!!!
Cytować
+26 #4 kogut 2020-09-22 13:48
to jest dylatacja,aczko lwiek też nie wiem czemu tak gęsto zamontowana.
Cytować
+18 #5 Jupek 2020-09-22 13:54
Barierki barierkami , rowerzyści rowerzystami, ale co jest do ciasnej Anielki z tymi dylatacjami?! Większy komfort jest jechać polna droga na miedzy niż tymi hopkami :D
Cytować
+1 #6 lol 2020-09-22 13:59
te pytania oraz Wszystkie inne radził bym proponował do wyborców kalusia hahah
Cytować
-16 #7 Ja 2020-09-22 15:31
Przerwy w nawierzchni na moście nie służą do odporowadzania wody, ale co wadowiccy pieniacze mogą o tym wiedzieć. Wieśniaki nie wykształcone. Most nie pasuje przede wszystkim przeciwnikom PISU i lewackim wyznawcom upadłego guru w czerwonych butach. Informuję - wasz guru już do władzy nie wróci, a wy możecie się rzucać ile chcecie. Nikogo to nie obchodzi. Mniejszość - morda w kubeł!
Cytować
+11 #8 po kwarantannie... 2020-09-22 16:13
...lubię czytać takie komentarze. Dają świadectwo ich autorom. Smutne jednak jest to, że wielu z nich uważa się za speców w każdej dziedzinie.
Ich wiedza "nieinternetowa ", tak z "głowy" jest mierna. A może tak warto się uczyć? Jeśli na szkołę za późno, to są książki, poradniki, encyklopedie... Niekoniecznie w Internecie.
Na początek trudny termin: "dylatacja"... Co to? Po co? i dlaczego takie, tyle i tutaj?
Kolejne terminy: statyka konstrukcji, środek ciężkości (to tak a propos konstrukcji przeprawy mostowej)...
Nie ma się czego wstydzić. Nawet Najważniejsza Osoba w Państwie się uczy i nie wstydzi się tego (ostatnio sadzenia drzewek w twardym jak skała gruncie)...
Cytować
+8 #9 Ania 2020-09-22 17:35
Nie ma co się rozpisywać.... za poprzednika ten most napewno byłby lepszy! Jak wszystko inne....
Cytować
+3 #10 most 2020-09-22 18:30
Most jak most tylko zapchany poprzez rondo które ktoś z niedzielnych wymyślił !!!!!!!!!!
Cytować
+7 #11 Wykonawca 2020-09-22 18:31
Cytuję po kwarantannie...:
...lubię czytać takie komentarze. Dają świadectwo ich autorom. Smutne jednak jest to, że wielu z nich uważa się za speców w każdej dziedzinie.
Ich wiedza "nieinternetowa", tak z "głowy" jest mierna. A może tak warto się uczyć? Jeśli na szkołę za późno, to są książki, poradniki, encyklopedie... Niekoniecznie w Internecie.
Na początek trudny termin: "dylatacja"... Co to? Po co? i dlaczego takie, tyle i tutaj?
Kolejne terminy: statyka konstrukcji, środek ciężkości (to tak a propos konstrukcji przeprawy mostowej)...
Nie ma się czego wstydzić. Nawet Najważniejsza Osoba w Państwie się uczy i nie wstydzi się tego (ostatnio sadzenia drzewek w twardym jak skała gruncie)...

Ale deklaracja powinna być na początku i na końcu mostu na skurcze i rozkurcze a na filarach podporowych powinno być na rolkach
Cytować
+9 #12 Wykonawca 2020-09-22 18:37
Poprawiam dylatacja
Cytować
+1 #13 Wykonawca 2020-09-22 18:58
A i jak to mówi mój znajomy ze starego gówna złota nie zrobisz powinni na filarach istniejących posadzić nowy most.no ale jakie miasto takie inwestycje
Cytować
+7 #14 Olo 2020-09-22 19:26
Tak jest i będzie w Ciulowicach! Tu nic dobrze nie da się zrobić! Ważne że będzie KFC to da Wadowicom prestiż i zajebiste miejsca pracy! Tego wam wadowiczanie potrzeba! Za tym głosowaliście w ostatnich wyborach samorządowych: wyremontowali most zbudowali do dupy rondo i sprzedali działkę pod KFC! A reszta się kurna ułoży pójdziecie na procesję po tym nowym moście i podziękujcie przeklinając w duchu co za ludzie zrobili to ludziom!
Cytować
0 #15 Dre 2020-09-22 22:17
Te dylatacje to porażka, tyle milionów za remont , a auto wręcz podskakuje. Jadąc po innych mostach słychać tylko ciche 'pyknięcia' mijając dylatacje!
Cytować
-9 #16 Prawda 2020-09-23 09:32
Tak się człowiek dzis z rana zastanawia czemu ciul z łączan niszczy miasto
Albo ciągle kłamie i kłamie ale nie mogę znaleść odpowiedzi ktoś pomoże ?
Cytować
+4 #17 po kwarantannie... 2020-09-23 23:30
Ale deklaracja powinna być na początku i na końcu mostu na skurcze i rozkurcze a na filarach podporowych powinno być na rolkach
...oczywiście: "dylatacja". A właściwie dylatacje. Tyle, że rozwiązanie zastosowane w Wadowicach pozwala zmniejszyć zakres przesunięcia liniowego, a tym samym zmniejszyć naprężenia w konstrukcji. Przekłada się to m.inn. na wydłużenie trwałości tej części budowli. Oczywiście, rolę gra też "kasa". A, że na wszystkim się oszczędza... Problemem nie są elementy "kompensatora termicznego", ale ich wpasowanie w jezdnię. Cóż, można to było zrobić lepiej. Ogólnie DK52 nie ma szczęścia do remontów: wszystkie przepusty, mosty i wiadukt wykonywane przez Skanską i innych wykonawców nie przechodzą testu ze szklanką wypełnioną po brzegi wodą. Ale, skoro odbierający nie widzą problemów...
Asfalt w Kalwarii też był zdzierany na całym odcinku po ostatnim remoncie...
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.