W województwie małopolskim ZUS zrealizował przeszło 86%. wniosków o dodatek solidarnościowy. Wypła
Małopolska. 8,8 miliona złotych dodatku solidarnościowego

W województwie małopolskim ZUS zrealizował przeszło 86%. wniosków o dodatek solidarnościowy. Wypłacono już 6,8 tysiąca dodatków na łączną kwotę niemal 8,8 miliona złotych.

Do tej pory do oddziałów ZUS w Małopolsce wpłynęło ponad 7,9 tysiąca wniosków o dodatek solidarnościowy, z których załatwiono już 86%. W całym kraju na 82 tysięcy wniosków zrealizowano 72 tysiące, a łączna kwota wypłaty to już 92,4 miliona złotych.

Krakowski oddział ZUS przekazał 2,8 tysiąca dodatków solidarnościowych, w wysokości 3,7 miliona złotych. To trzecia co do wielkości kwota wypłacona w kraju, po placówkach w Rzeszowie i Gdańsku. W Chrzanowie ZUS przelał 1,6 tysiąca dodatków na kwotę 2,1 miliona złotych. Sądecka placówka wypłaciła 1,4 tysiąca dodatków, których wysokość to 1,7 miliona złotych. Oddział w Tarnowie natomiast przekazał 903 świadczenia w kwocie 1,2 miliona złotych.

Najczęściej o wsparcie ubiegają się kobiety - 59% Biorąc pod uwagę wiek, to najwięcej wniosków składają osoby między 26 a 35 rokiem życia. Wśród cudzoziemców najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy, a na drugim miejscu są Białorusini.

Prawo do świadczenia przysługuje osobom, z którymi po 15 marca 2020 roku pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.

Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 złotych miesięcznie i można go pobierać maksymalnie przez 3 miesiące. Wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia, zaś świadczenie można otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.

Co ważne, świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Wniosek można złożyć wyłącznie przez internet, czyli na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Informacja o przyznaniu dodatku solidarnościowego lub decyzja odmowna będą dostępne na PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku świadczenie trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do przyznania dodatku.

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.