W Małopolsce ZUS  wypłacił do tej pory już prawie 233 tysięcy świadczeń postojowych, na łączną
Postojowe: niemal pół miliarda złotych w regionie

W Małopolsce ZUS  wypłacił do tej pory już prawie 233 tysięcy świadczeń postojowych, na łączną kwotę ponad 455 milionów złotych. W całym kraju przekazano osobom, które prowadzą działalność gospodarczą albo wykonują umowy cywilnoprawne 2,1 miliona świadczeń, w łącznej wysokości 4,1 miliarda złotych.

Najwięcej świadczeń postojowych w regionie przekazał krakowski oddział ZUS – 117,6 tysięcy, na łączną kwotę 225,5 miliona złotych. Sądecka placówka zrealizowała ponad 54,7 tysiąca przelewów z postojowym, których wysokość to 109,3 miliona złotych. W chrzanowskim ZUS, pod który podlega także powiat wadowicki, wypłacono 65,4 miliony złotych, a przelewy trafiły do 32,9 tysięcy osób. Oddział w Tarnowie natomiast wypłacił 27,6 tysiąca świadczeń, na łączną kwotę 54,9 miliona złotych.

Osoby, które złożyły wniosek o postojowe albo o zwolnienie z opłacenia składek mogą teraz sprawdzić przez internet szczegóły swojej sprawy w ZUS. Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS udostępnił dane o statusie wniosku. Na stronie internetowej można znaleźć wskazówki, jak skorzystać z takiego podglądu.

W ostatnich miesiącach znacznie wzrosła liczba osób, które korzystają z PUE. Zarejestrowanych profili jest już prawie 4,4 miliona w całym kraju.

Zgodnie z przepisami do świadczenia postojowego uprawnieni są przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia. Aby otrzymać pomoc, należy spełnić kilka warunków (np. we wniosku składanym w czerwcu przychód w maju powinien być niższy o 15% od przychodu w kwietniu).

O świadczenie postojowe mogą wystąpić także osoby wykonujące umowy cywilnoprawne. Warunkiem otrzymania pomocy jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekraczał 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Poza tym umowa powinna być zawarta przed 1 kwietnia 2020 roku.

Świadczenie postojowe można otrzymać nie więcej niż trzy razy. Warunkiem kolejnej wypłaty jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się. Ocenia to sam wnioskodawca.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.