ZakÅ‚ad UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych wypÅ‚aciÅ‚ pierwsze dodatki solidarnoÅ›ciowe dla okoÅ‚o 17 tysiÄ™cy osÃ
Pierwsze wypłaty dodatku solidarnościowego ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił pierwsze dodatki solidarnościowe dla około 17 tysięcy osób na kwotę ponad 20 milionów złotych.  Świadczenie wynosi 1400 złotych i można je pobierać maksymalnie przez 3 miesiące.

Tak szybkie wsparcie osób uprawnionych do nowego świadczenia z tytułu utraty pracy z powodu epidemii koronawirusa było możliwe dzięki wysokiej jakości przygotowaniu organizacyjnemu, finansowemu i informatycznemu Zakładu. Wymagało to ogromnej mobilizacji pracowników ZUS – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Wypłata dodatku to kolejne ogromne zadanie, które ZUS wziął na siebie. O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca tego roku  pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.

Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek – podkreśla szefowa ZUS

Co ważne, świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+5 #1 bezrobo 2020-06-25 15:50
nie żyje socjal (bal) , bo to życie to życie z socjalu , a barany niech zapie....ją.... hehehe
+8 #2 HaHa 2020-06-25 17:21
CytujÄ™ bezrobo:
nie żyje socjal (bal) , bo to życie to życie z socjalu , a barany niech zapie....ją.... hehehe

Praca jest karana, praca hańbi. Robota to głupota, picie to jest życie. Takie czasy Pić pier... nie żałować bida musi pofolgować!!!
+1 #3 Jabbersmok 2020-06-26 10:00
Przepijemy naszej babci (Polski) domek cały.
Cały wysiłek tego rządu to rozmyślanie, dla kogo by tu jeszcze dodrukować pieniędzy?
W tym roku już dodrukowali blisko 100 mld, a dziura w budżecie i tak ma 28 mld.
Ale co tam, byle Adrian dalej był wiceprezydentem Kaczyńskiego.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.