Mimo, że jak twierdzi wadowicki magistrat, kryzys śmieciowy został zażegnany, to niestety z odbiorem
Z wywózką śmieci zwłaszcza na wioskach dalej jest nieciekawie...

Mimo, że jak twierdzi wadowicki magistrat, kryzys śmieciowy został zażegnany, to niestety z odbiorem śmieci zwłaszcza na wioskach, jest nieciekawie. Leżą worki, latają muchy a część zdesperowanych mieszkańców... zaczyna chyba nieodebranymi odpadami palić w piecach.

Wadowickie władze i ich medialny klakier uspokajają, że kryzys śmieciowy, jaki dopadł gminę Wadowice, został zażegnany a w sumie to go nawet nie było. Po zostaniu na lodzie z brakiem umowy na wywóz odpadów i podpisaniu na szybko nowej, awaryjnej z Komwadem przekonują, że tak właśnie jest.

Dodatkowo w tym tygodniu radni uchwałą przyznali dodatkowe 2,5 miliona złotych z budżetu (zdjętych z zaplanowanych remontów mostów, dróg wiejskich, z planowanej wymiany pieców i z rezerwy budżetowej) właśnie na gospodarkę śmieciową, m.in. na to, żeby dotychczasowa stawka 8,60 zł od osoby miesięcznie nie została podwyższona. Zapewniono także gorąco, że śmieci będą od mieszkańców odbierane zgodnie z harmonogramem.

Wydawałoby się, że wszystko wraca na normalne tory. Niestety nie... O ile śmieci z wadowickich osiedli są odbierane w miarę regularnie, to jak informują nas mieszkańcy, jest spory problem z ich wywózką na wioskach, m.in. w Zawadce, Choczni czy Ponikwi, gdzie na drogach wciąż straszą worki. Odbiorca ma też problemy z ich wywózką zwłaszcza w bocznych trasach.

Mija kolejny termin odbioru i nie ma efektów. Nowa firma robi co może, ale chyba nie do końca jest przygotowana na to czego się podjęła. A koło domów worki, smród i muchy. Patrząc co wieczorem wydobywa się z kominów, wygląda na to, że niektórzy ludzie radzą sobie paleniem tego, co niewywiezione – mówi nam jedna z mieszkanek Ponikwi.

Gminę Wadowice czeka więc rozwiązanie tego problemu i podpisanie w najbliższym czasie nowej umowy a mieszkańców niestety podwyżki...

Przypomnijmy, że śmieciowe problemy, to efekt tego, że żadna z firm nie zgłosiła się do ogłoszonego przez gminę Wadowice przetargu na wywożenie odpadów. Dotychczas robiła to, według zasad opisanych 2,5 letnim kontraktem wartym ponad 10 milionów, firma Empol, będąca częścią spółki Eko (w której gmina Wadowice ma mniejszościowy, 49% udział ), jednak z końcem czerwca skończyła się umowa na tą usługę.

Kilkukrotne próby dogadania się nie powiodły się i 4 lipca magistrat poinformował, że konsorcjum firm MPGO Sp. z o. o. oraz PUK EMPOL Sp. z o. o., pomimo zaakceptowania przez gminę Wadowice warunków, jakie zostały określone przez konsorcjantów w ofercie, wycofało się z negocjacji. Dzień później, 5 lipca gmina "nieco" przyciśnięta do mury, podpisała trzymiesięczną umowę z nowym wykonawcą, spółką Komwad. Co ważne, jak podkreślali urzędnicy, nowy wykonawca ma także zapewnioną możliwość składowania odpadów na wysypisku śmieci w Eko w Choczni.

O kryzysie śmieciowym i tym, że władze miasta pod szefostwem burmistrza Bartosza Kalińskiego kompletnie nie poradziły sobie z tak podstawową rzeczą, jak wywózka odpadów, wie już niestety cała Polska. Informowało o tym RMF FM, Radio Zet, Polsat, TVP Kraków czy ogólnopolskie serwisy. Trochę wstyd, tym bardziej, że jak słusznie zauważają mieszkańcy, władze miały wystarczająco dużo czasu, aby zapewnić miastu satysfakcjonujące stawki i pewność, że wadowickie ulice nie zaleje góra śmieci a nie na ostatnią chwilę, gorączkowo szukać rozwiązania awaryjnego.

Mateusz Klinowski, były burmistrz Wadowic i aktualnie radny Rady Miejskiej w Wadowicach uważa, że taka sytuacja to efekt zamówionego przez burmistrza Bartosza Kalińskiego audytu, którego głównym celem było uderzenie w niego, a tak naprawdę dostało się spółce, która najwyraźniej nie chce mieć wiele wspólnego z gminą Wadowice po takich przejściach, co odbiło się rykoszetem niestety na mieszkańcach.

Zobacz: Nikt nie chce wywozić odpadów. Od 1 lipca Wadowice zaleją śmieci?
Zobacz: Dalej nikt nie chce wywozić śmieci z Wadowic. Magistrat wydał komunikat
Zobacz: Wadowice zaczynają tonąć w śmieciach
Zobacz: Miasto radzi sobie jak może z śmieciowym kryzysem
Zobacz: Miasto nie dogadało się z Empolem. Śmieciowy kryzys w Wadowicach trwa dalej
Zobacz: Miasto podpisało umowę. Śmieci będzie wywoził Komwad
Zobacz: Jak Komwad radzi sobie z wywózką śmieci? Nieszczególnie...
Zobacz: Radni zadecydowali. Gmina dołoży 2,5 miliona do śmieci

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+2 #1 pfff 2019-07-19 11:16
Cytat:
medialny klakier
Słowo na weekend piękny tekst :D
tam gdzie widać pieprza śmierdzi gównem :D haha
czyli tak jak wczoraj w karczmie na rynku :(
Cytować
+8 #2 Ja 2019-07-19 11:17
W zawadce odebrali w terminie co prawda przed 22 ale odebrali...
Cytować
+23 #3 macie co chcieliście 2019-07-19 11:26
Wybrały wioski burmistrza, to mają to co chciały.
Cytować
+15 #4 Mm 2019-07-19 11:55
Na Ponikwi nadal śmieci zalegają... Wczoraj mieli odebrać, a tu nadal cisza. Przecież ktoś za to odpowiada... Zamiast spróbować się dogadać, wszyscy w urzędzie szukają na siebie haków, a cierpią mieszkańcy gminy...
Cytować
+13 #5 JJJ 2019-07-19 12:41
Cytuję Mm:
Na Ponikwi nadal śmieci zalegają... Wczoraj mieli odebrać, a tu nadal cisza. Przecież ktoś za to odpowiada... Zamiast spróbować się dogadać, wszyscy w urzędzie szukają na siebie haków, a cierpią mieszkańcy gminy...

Odpowiada ten co go wiochy wybrały!!! BURMISTRZ Z TOMIC OBECNIE ŁĄCZANY BARTOSZ KALIŃSKI!!! POCZYTAJCIE JAKIE SZKOŁY SKOŃCZYŁ TEN WYKSZTAŁCIUCH.
Cytować
+13 #6 Gość 2019-07-19 12:42
Cytuję Ja:
W zawadce odebrali w terminie co prawda przed 22 ale odebrali...

Radzę się przejechać po Zawadce bo jechałam dzisiaj o 6 rano i worki stały dalej :)
Cytować
+15 #7 Johny 2019-07-19 12:43
Cytuję Mm:
Na Ponikwi nadal śmieci zalegają... Wczoraj mieli odebrać, a tu nadal cisza. Przecież ktoś za to odpowiada... Zamiast spróbować się dogadać, wszyscy w urzędzie szukają na siebie haków, a cierpią mieszkańcy gminy...

A czy to nie w Ponikwi mieszkańcy dali największe poparcie obecnemu burmistrzowi? Wydawałoby się że śmieci znikną stamtąd w mgnieniu oka a tak nie jest... Co za pech! Pieniążki na śmieci się znalazły. Wyborcy z gmin ościennych mieli obiecane co nieco za poparcie ale chyba się nie uda dotrzymać słowa... Jakie to typowe dla PIS
Cytować
+5 #8 Ryba 2019-07-19 14:33
Jest dobrze jak stawka jest mała potem ludzie bedom i tak beczec ludzie jak stawka za śmieci będzie wysoka ludzie są pazerni na kasę.
Cytować
+4 #9 ds 2019-07-19 16:21
Proszę nie używać lekceważącego słowa WIOSKI.To tyle.Szanujmy się...a to że partia PIS nie daje rady to widać od gminy po UE.
Cytować
+3 #10 koszmarek śmieciowy 2019-07-19 19:18
Wygląda to koszmarnie. Na osiedlach w Wadowicach też jest dramat. Śmieci z pojemników się wysypują bo takie kopy ponakładane. Gabaryty wcale ich nie obchodzą. Nawet jak przyjadą i niby odbiorą to tylko częściowo bo nadal nawalone przy śmietnikach a pojemniki zostawiają porozwalane bo nie chce im się na miejsce odstawić. Dramat. Jak dobrze był odbiór zorganizowany to nowe władze to zmasakrowały
Cytować
-6 #11 ghod 2019-07-19 22:27
nie na wioskach tylko w wioskach...
Cytować
0 #12 Pamięć absolutna 2019-07-20 04:05
Cytuję Ja:
W zawadce odebrali w terminie co prawda przed 22 ale odebrali...


Oczywiście ze odebrali , tak miśki na fejsach klepały, zatem, nie panikuj :)
Cytować
+5 #13 mieszkaniec wiochy 2019-07-20 05:47
Macie lepszą zmianę wąchajcie ,podziwiajcie jest super broszka wam u karmelitów zapewniła .
Cytować
+4 #14 tur77 2019-07-20 11:50
no nie duze opoznienia-musz a to dograc,chodz 3miechy temu juz powinni o tym myslec
Cytować
-1 #15 xxx 2019-07-21 12:30
do 11;nie na mózgu obsesja polonistyczna tylko w mózgu zgadzam się.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.