Kilkaset osób podpisało się ponad rok temu pod pismem dotyczącym budowy specjalnego ośrodka dla osó
Jest milion złotych. W Kalwarii powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy!

Kilkaset osób podpisało się ponad rok temu pod pismem dotyczącym budowy specjalnego ośrodka dla osób niepełnosprawnych w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jest dla nich dobra wiadomość...

Dzięki decyzji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej gmina Kalwaria Zebrzydowska otrzyma fundusze w wysokości miliona złotych na budowę Środowiskowego Domu Samopomocy. Długoletnie starania mieszkańców wsparte wytężoną pracą poprzednich i obecnych Radnych Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej nareszcie mają szanse na zakończenie się sukcesem. Warto nadmienić, że rodzice osób niepełnosprawnych wystąpili 24 czerwca 2017 roku z oficjalnym pismem w sprawie budowy takiego ośrodka. Pod pismem podpisało się kilkaset osób.

Od tego momentu minęło półtora roku. W 2018 roku opracowano koncepcję powstania ŚDS na 30 osób zlokalizowanego koło Ośrodka Zdrowia w Kalwarii Zebrzydowskiej przy alei Jana Pawła II. W grudniu ubiegłego roku wystąpiono za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej o przyznanie dotacji na utworzenie nowego Środowiskowego Domu Samopomocy na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej.

"To też kolejna dotacja dla gminy Kalwaria Zebrzydowska po sporcie i drogach przyszedł czas na pomoc osobom najsłabszym. Dotacja z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na Środowiskowy Dom Samopomocy pokrywa 100% planowanych na ten rok środków inwestycyjnych. Chciałbym w tym miejscu podziękować Pani Premier Beacie Szydło, Poseł Ewie Filipiak oraz wicewojewodzie Zbigniewowi Starcowi. Ich pomoc w tej sprawie jest nie do przecenienia. Wspólnie – samorząd i rząd mogą uczynić wiele dobrego i dokonywać zmian na Plus, zmian na które od lat czekają mieszkańcy. Pieniądze na ŚDS są kolejną, widoczną realizacją obietnic Prawa i Sprawiedliwości, które wychodzą naprzeciw naszym lokalnym potrzebom" – mówi Marcin Zadora, radny Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Nowo powstający Środowiskowy Dom Samopomocy będzie oferował dzienne wsparcie dla 30 pensjonariuszy. Na prawie 253 metrach kwadratowych osoby w nim przebywające będą poprzez specjalne zajęcia indywidualne i grupowe będą trenować funkcjonowanie w życiu codziennym oraz zdobywały umiejętności interpersonalne. Będą one mogły uczyć się rozwiązywania problemów, w tym kształtowanie pozytywnych relacji uczestnika z osobami bliskimi, sąsiadami, z osobami spotykanymi w życiu codziennym (np. na zakupach, w środkach komunikacji publicznej, urzędach, w intytulacjach kultury). To tylko część zadań.

W placówce będzie sprawowana opieka przez 6-7 pracowników. Usługa będzie świadczona przez 5 dni w tygodniu przez 8 godzin dziennie, w tym co najmniej przez 6 godzin dziennie prowadzone będą zajęcia z uczestnikami, a pozostały czas przeznaczać się będzie m.in. na czynności porządkowe, przygotowanie do zajęć oraz zapewnienie opieki uczestnikom w trakcie dowożenia na zajęcia lub odwożenia.

Pieniądze na ten cel trzeba będzie wydać jeszcze w tym roku. Teraz wszystko w rękach władz gminy.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+3 #1 Jan 2019-05-28 13:00
Chyba sobie
Żartujecie ta suka rozbiła flotę samochodów i czym się przyczyniła, uciekła do Brukseli i myśli że nie ma problemu
Cytować
+2 #2 ... 2019-05-28 20:10
A u nas Klinowski wpakował praktycznie 10 mln w park i efekt tak że nie wiadomo czy się śmiać czy płakać, a tu za tylko 1 mln "na budowę Środowiskowego Domu Samopomocy".

Zacznijmy zadawać pytania na co poszło te 10 mln zł w parku ???
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.