Jak się okazuje, potwierdza się to, co niedawno poruszyło sporo mieszkańców korzystających z tego u
Bezpłatny bus jednak płatny. Znamy cennik przewozów

Jak się okazuje, potwierdza się to, co niedawno poruszyło sporo mieszkańców korzystających z tego udogodnienia. Bezpłatny bus miejski (czy też gminny) będzie płatny. Znamy już cennik.

Jak już informowaliśmy, niedawno w odpowiedzi na interpelacje radnego Pawła Krasy, burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński poinformował, że od 1 maja tego roku  bezpłatny darmowy bus miejski będzie płatny. Kiedy informacja się rozeszła wśród zaniepokojonych mieszkańców, burmistrz przed kamerami bez zająknięcia poinformował, że bus jednak będzie w dalszym ciągu bezpłatny. Jednocześnie oznajmił, że podpisał umowę z firmą, która ma przygotować nowa koncepcję transportu zbiorowego w gminie. Ta koncepcja jest podobno w fazie finiszu, zaś na biurku włodarza mają znaleźć się trasy, które kwalifikują się do dofinansowania. Kaliński potwierdził również, że czeka  na rozstrzygnięcia rządowe, aby wiedzieć, skąd uzyskać dofinansowanie na komunikację w Wadowicach.

O ile to prawda, to jest to dobra wiadomość. Nie da się ukryć, że Wadowice i okolice potrzebują poważnej komunikacji a nie atrapy w postaci busa, który tak naprawdę poprzedni włodarz wprowadził, aby zrekompensować mieszkańcom zamknięcie przystanku na Placu Kościuszki, gdzie panowała "wolna busowa amerykanka" przed przeniesieniem całej komunikacji tam, gdzie jest miejsce: na dworzec autobusowy przy wadowickiej obwodnicy. Jak się okazuje z "pustobusu" jak go niektórzy przeciwnicy nazywają, korzysta sporo osób, którzy chwalą sobie takie rozwiązanie.

Tymczasem jednak potwierdza się jednak to o czym informowaliśmy a co z takim zapałem dementował sam włodarz jak i jego klakierzy: wkrótce darmowy bus będzie płatny. Ten sam burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński przygotował już projekt uchwały w tej sprawie, który trafił już do radnych. Ma ona być głosowana na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Wadowicach lub na kolejnej.

Znamy już nawet cennik przewozów: w projekcie uchwały zapisano m.in. cenę biletu za jeden przejazd. Wynosi ona 2,5 złotego. Cenę biletu miesięcznego została ustanowiona na 80 złotych. Opłata za przejazd bez ważnego biletu, czy na tzw. "gapę" to koszt 100 złotych. Bezpłatnie pojadą dzieci do 7 lat, emeryci, którzy ukończyli 65 lat, uczniowie oraz studenci do 26. roku życia oraz inwalidzi z opiekunem.

Przypomnijmy, że bezpłatna komunikacja miejska została wprowadzona 1 marca 2016 roku przez gminę Wadowice.  Na początku dowoziła mieszkańców i pasażerów z dworca autobusowego do centrum miasta liczącą około 3,2 kilometra trasą. Zgodnie z pomysłem ówczesnego burmistrza Mateusza Klinowskiego porządkującym komunikację zbiorową w gminie, który poparli wtedy praktycznie jednogłośnie radni Rady Miejskiej w Wadowicach, przystanki na placu Kościuszki oraz ulicy Szpitalnej od tego czasu nie są już dostępne dla przewoźników przejeżdżających przez miasto. Korzystają oni odpłatnie z dworca autobusowego przy wadowickiej obwodnicy. Niezmienione zostały dotychczasowe przystanki: przy ulicy Lwowskiej, Sikorskiego i Mickiewicza. Powstał też nowy na Gimnazjalnej. Pozwalają one wsiadać i wysiadać pasażerom w centrum miasta,

Komunikacyjne zmiany spowodowały spore poruszenie wśród mieszkańców. Na wyludniony Plac Kościuszki narzekali pobliscy właściciele sklepów i punktów gastronomicznych, bo spadły im obroty. Za to dworzec autobusowy wreszcie można nazwać dworcem: tłumy ludzi, spory ruch autobusowy i busowy, wygodna ocieplana poczekalnia, wc, dyżurny ruchu a także punkt informacyjny. W rozmowach z mieszkańcami okazuje się, że busowa rewolucja chyba ucichła i mieszkańcy oraz pasażerowie przyzwyczaili się do zmian i w większości przypadków są zadowoleni, podobnie jak z bezpłatnego busa, który od początku 2017 roku jeździ na dłuższej i chyba przydatniejszej 8 kilometrowej pętli z 13 przystankami. Taka komunikacja kosztuje rocznie gminę Wadowice około 220 tysięcy złotych.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+60 #1 wPiSdu 2019-05-17 12:51
Ten nowy burmistrz ma chyba rozdwojenie jaźni ;)
Cytować
+29 #2 Jt 2019-05-17 13:49
To chory pomysl pewnie czeka do wyborow do europarlamentu a potem placic !Nie stety dobrze juz bylo wszystko przez wiesniakow i naplywowych robia krzywde wadowiczanom! 'O' rozgrzeszenia dla nich ! I gdzie rozmowy z mieszkancami sie pytam?!
Cytować
+43 #3 A. 2019-05-17 14:30
Przecież taniej zajechać pod Skarpę busem na Suchą czy Koziniec (2 zł). Kogoś porypało?!
Cytować
-19 #4 Bałagan 2019-05-17 14:39
A ja se jeżdżę elektrykiem, czasami jeszcze pobiegam:) Więc ten temat mnie nie rusza :) Możecie jątrzyć ile wlezie ;)
Cytować
+20 #5 kaku 2019-05-17 17:27
Bilet za złotówkę, miesięczny za 30 zł. Inaczej bus będzie jeździć pusty.
Cytować
+30 #6 Wadowiczanin 2019-05-17 17:48
Cytuję kaku:
Bilet za złotówkę, miesięczny za 30 zł. Inaczej bus będzie jeździć pusty.

Właśnie o to w tym wszystkim chodzi aby jeździł pusty. Za pół roku burmistrz z radą go zlikwidują, z powodu małego zainteresowania .
Cytować
+11 #7 Jt 2019-05-17 19:11
Jezeli bedzie bezplatny dla emerytow 65 lat rencistow dzieci do 7 lat czy studentow to tylko beda placic bezrobotni no bo niektorzy mlodzi jezdza furami jak p.burmistrz ale rewolucja musiala byc burza mozgow aby cos takiego wymyslec ?!
Cytować
+24 #8 Praworzadnosc 2019-05-17 19:24
Pamiętacie jak bezczelnie wysmiewano darmowego busa za burmistrza Klinowskiego. Nazywano go PUSTOBUSEM!
Cytować
+25 #9 Marrr 2019-05-17 19:34
Nie można płacić tyle samo za przejazd spod Skarpy do Rynku, co za przejazd z Rokowa do Wadowic. Przecież te trasy są całkiem różne! Co za bezsens!
Cytować
+14 #10 Egggooo 2019-05-17 23:11
Czemu u Karalucha24 tekst o busach po pół dnia zniknął?
Cytować
+9 #11 Bus 2019-05-17 23:17
Cytuję Egggooo:
Czemu u Karalucha24 tekst o busach po pół dnia zniknął?

Cytuję Marrr:
Nie można płacić tyle samo za przejazd spod Skarpy do Rynku, co za przejazd z Rokowa do Wadowic. Przecież te trasy są całkiem różne! Co za bezsens!

To tak samo czy do choczni czy Andrychowa 3 zł się należy a pół drogi krócej
Cytować
0 #12 Lolo 2019-05-18 08:08
Grunt ze gmina uregulowala sprawe z dzialkami :-D
Cytować
+2 #13 podatnik 2019-05-18 08:32
i bardzo dobrze
Cytować
0 #14 dron 2019-05-18 09:29
Praktycznie przy tylu zwolnieniach z opłaty ten rozklekotany bus i tak będzie bezpłatny.I o co ta wrzawa i histeria.
Cytować
-7 #15 fggfg 2019-05-18 17:29
Cytuję Praworzadnosc:
Pamiętacie jak bezczelnie wysmiewano darmowego busa za burmistrza Klinowskiego. Nazywano go PUSTOBUSEM!


Pustobus Klinowskiego to był ewenement w skali światowej. Jeszcze żaden publiczny autobus nie woził tak newielu za tak wiele ;)

Całymi miesiącami woził powietrze pomiędzy dworcem i placem Kościuszki. Za ciężką kasę. Naszą gminną.

Ludzie zapominają, ale internet nie zapomina.

https://www.youtube.com/watch?v=roZ7p79ulzA
Cytować
+4 #16 Troskliwa 2019-05-18 19:16
Muszę powiedzieć że jeśli chodzi o WC na dworcu to szkoda ze nie jest tak jak w Brzeźnica na dworcu otwarty cały czas i monitoring. U nas niestety tak nie jest, problem maja turyści i przejezdne. Szkoda
Cytować
+8 #17 Egggooo 2019-05-19 02:46
Cytuję fggfg:


Pustobus Klinowskiego to był ewenement w skali światowej. Jeszcze żaden publiczny autobus nie woził tak newielu za tak wiele ;)

Całymi miesiącami woził powietrze pomiędzy dworcem i placem Kościuszki. Za ciężką kasę. Naszą gminną.


Co Ty pierd...? Tydzień, dwa jeździł pustawy, nim się ludzie zwiedzieli i zorientowali, że takie coś jest. A Płaszczu od razu wyskakiwał z Pustobusem, bo to Klinu zorganizował. Przypomnieć należy, że zwolnił Płaszcza, który za propagandę u Filipiakowej brał prawie 20 tysięcy rocznie...
Nie troluj, łosiu.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.