W Małopolsce, również w powiecie wadowickim, pracuje i prowadzi działalność gospodarczą prawie 50
Drukuj
Najwięcej pracujacych cudzoziemców w Małopolsce, jak i powiecie wadowickim, to Ukraińcy

W Małopolsce, również w powiecie wadowickim, pracuje i prowadzi działalność gospodarczą prawie 50 tysięcy obcokrajowców. Po lekkim spadku na przełomie roku liczba cudzoziemców w naszym województwie znów wzrosła. W regionie większość cudzoziemców  to obywatele zza wschodniej granicy.

Jak informuje nas Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce, pod koniec roku w małopolskich oddziałach ZUS zarejestrowanych było 49 tysięcy obcokrajowców. W styczniu ich liczba spadła do 48,5 tysięcy. Aktualnie liczba obcokrajowców wzrosła do niemal 50 tysięcy (dane z końca lutego). W województwie małopolskim jednak są regiony gdzie cudzoziemców nadal ubywa. Tak jest na Sądecczyźnie. Pod koniec grudnia pracowało tam 11,3 tysiąca  obywateli innych państw, teraz ich liczba zmniejszyła się do 10,8 tysiąca.

Początek roku przyniósł spadek liczby cudzoziemców w całym kraju. Pod koniec grudnia w rejestrach ZUS było 570 tysięcy obcokrajowców, w styczniu ich liczba zmniejszyła się do 559 tysięcy. Obecnie w Polsce legalnie pracuje i prowadzi działalność gospodarczą przeszło 583 tysięcy obywateli innych państw.

Wśród imigrantów 2/3 stanowią mężczyźni. Większość z nich to osoby młode. Największą grupę zgłoszoną do ubezpieczeń społecznych stanowią mężczyźni między 30 a 34 rokiem życia. Wśród kobiet struktura wiekowa jest nieco inna. Najwięcej obywatelek innych państw pracuje w Polsce między 25 a 29 rokiem życia.

Większość zgłoszonych w ZUS cudzoziemców to pracownicy (ponad 337 tysięcy), działalność gospodarczą prowadzi zaledwie 19 tysięcy osób. Reszta zatrudniona jest na podstawie umów cywilnoprawnych. Według klasyfikacji PKD około 25% obcokrajowców pracuje w branży związanej z usługami administrowania i działalności wspierającej. Zalicza się  do niej agencje pracy tymczasowej, a także działalność usługowa związana z utrzymaniem porządku i zagospodarowaniem terenów zielonych. Ponad 15% pracuje w przetwórstwie przemysłowym, zaś 12,5% w budownictwie.

W regionie większość cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS, to obywatele zza wschodniej granicy. Ukraińcy stanowią aż 73% wszystkich obcokrajowców w Małopolsce i jest ich 36 tysięcy. Dalsze miejsca zajmują Białorusini (1332) Mołdawianie (1093), Rosjanie (944) i Gruzini (699).

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Żółte naklejki 165 razy zapobiegły tragediom na przejazdach kolejowych

Miliardy dodane do kont klientów w ZUS po waloryzacji

Co z odbudową Lidla w Wadowicach?

Papieskie muzeum szuka przewodników

Jak chorujemy? ZUS ujawnił statystyki