Dzięki hodowanym rybom w Ośrodku Zarybieniowego RZGW w Świnnej Porębie  udało się zarybić górny
Ryba z ośrodka przy Jeziorze Mucharskim przyczynia się do zarybienia rzek i Bałtyku

Dzięki hodowanym rybom w Ośrodku Zarybieniowego RZGW w Świnnej Porębie  udało się zarybić górny odcinek rzeki Dunajec wraz z dopływami (Poprad, Kamienica, Ochotnica, górny odcinek Białej Tarnowskiej). W sumie wpuszczona tam aż 750 tysięcy sztuk narybku.

Nie każdy wie, ale przy zaporze Jeziora Mucharskiego znajduje się Gospodarstwo Rybackie i Ośrodek Zarybieniowego w Świnnej Porębie (gmina Mucharz), jeden z najmłodszych i najnowocześniejszych w Europie obiektów tego typu. Celem działalności gospodarstwa jest m.in. zarybianie publicznych wód płynących regionu wodnego Górnej Wisły, prowadzenie programów restytucji ryb o zasięgu ogólnopolskim (troci wędrownej, certy, łososia atlantyckiego, jesiotra ostronosego), zarybienia kompensacyjne, np. odtwarzające ichtiofaunę po robotach regulacyjnych a także sprzedaż materiału zarybieniowego (świnka, brzana, pstrąg tęczowy).

Jak poinformowała nas Magdalena Gala, rzecznik prasowy RZGW w Krakowie, pod koniec marca PGW WP Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie i Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie podpisał umowę na dostawę materiału zarybieniowego tj. troci wędrownej do miejsc wypuszczenia. Zadanie zostało sfinansowano ze środków Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

W realizację umowy od samego początku  zaangażowany był właśnie Ośrodek Zarybieniowy RZGW w Świnnej Porębie. To tu wyhodowano bardzo dobrej jakości materiał zarybieniowy w postaci 750 tysięcy sztuk narybku letniego troci wędrownej o średniej masie 0,6 g/szt. i długości 3,5-5 cm.

Dzięki temu udało się zarybić górny odcinek rzeki Dunajec wraz z dopływami (Poprad, Kamienica, Ochotnica, górny odcinek Białej Tarnowskiej), gdzie wpuszczono 400 tysięcy sztuk narybku letniego troci  i rzeki Raby z dopływami (Krzyworzeka, Sanka, Stradomka) wpuszczając 350 tysiecy sztuk!

Dzięki odpowiedniej infrastrukturze hodowlanej, w którą wyposażony jest Ośrodek Zarybieniowy w Świnnej Porębie oraz doświadczeniu i zaangażowaniu pracowników ośrodka, produkcja wymaganego sortymentu troci wędrownej od stadium ikry trwała niespełna 3 miesiące

Efektem końcowym było uzyskanie 750 tysiećy sztuk narybku bardzo dobrej jakości, co potwierdziły  badania weterynaryjne.

Co ważne, zarybianie południowych rzek Polski trocią wędrowną przyczynia się także do zarybiania polskich obszarów morskich: ryby w naszych rzekach rosną i odbywają wędrówki z rzeki do morza. W morzu młode ryby pozostają około 3 lat, gdzie intensywnie żerują i osiągają dojrzałość płciową. Po osiągnięciu gotowości do rozrodu rozpoczynają wędrówkę do rzek.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.