Niedawno burmistrz Kaliński pochwalił się wyborem miejsca pod nową Komendę Powiatowej Państwowej St
Drukuj
Nowa komenda straży nas Skawą? "To fatalna, z nikim nieskonsultowana decyzja"

Niedawno burmistrz Kaliński pochwalił się wyborem miejsca pod nową Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach vis a vis stadionu Skawy. "To fatalna, z nikim nieskonsultowana decyzja" twierdzi były włodarz miasta a aktualnie radny Rady Miejskiej w Wadowicach.

Pod koniec lutego tego roku burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński pochwalił się na swoim Facebooku, że wybrano miejsce pod budowę nowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach. To lokalizacja na ulicy Błonie, vis a vis wejścia do stadionu Skawy. Jak poinformował włodarz, zadecydowała własność gminy Wadowice, dostęp do mediów i dobre skomunikowanie, które pozwolą na szybki czas reakcji i dostępu.

Od kilku lat mówi się o konieczności budowy nowej siedziby straży. Stara, przy ulicy Wojska Polskiego,  mimo świetnej lokalizacji, lata świetności ma już dawno za sobą. Jest tu po prostu za ciasno a nowe wymogi dotyczące bezpieczeństwa prowadzą do takich kuriozum, jak... postawienie kontenerów na placu przy komendzie, jako przebieralnie dla strażaków, bo stare pomieszczenie już do tego nie za bardzo się nadają... Nowa komenda jest konieczna, to sprawa bez dyskusji.

Sporo mieszkańców Wadowic zwraca jednak uwagę, że wybrana lokalizacja to to samo miejsce, które kilka lat temu wybrano pod budowę nowej komendy policji a z którego zrezygnowano, ze względów, że jest to... teren zalewowy Skawy. Część z nich zwraca również uwagę, że mniej więcej w tym miejscu Bartosz Kaliński w swojej kampanii wyborczej obiecywał swoją słynną sportową Arenę Wadowice. Suchej nitki na nowej lokalizacji nie zostawia również były burmistrz Wadowic a aktualnie radny Rady Miejskiej w Wadowicach Mateusz Klinowski.

Ze zdumieniem przyjąłem zapowiedź burmistrza Wadowic przekazania należących do Wadowic terenów rekreacyjnych przy stadionie MKS Skawa na potrzeby budowy nowej siedziby Państwowej Straży Pożarnej. Uważam, że ta fatalna, z nikim nieskonsultowana decyzja to kolejny dowód na to, jak głupio postąpili mieszkańcy naszej gminy wybierając sobie partyjnego burmistrza, który nie jest związany z Wadowicami i którego interes naszego miasta, jak widać, niespecjalnie obchodzi – twierdzi Mateusz Klinowski.

Klinowski napisał interpelację w tej sprawie do włodarza, w której zarzuca mu, że w takiej ważnej sprawie nie przeprowadził konsultacji społecznych ani nie uzyskał też opinii komisji urbanistyczno-architektonicznej. Klinowski pyta również, czy inwestycja nie koliduje z planowaną miejską obwodnicą, a jeśli tak, czy gmina będzie z tego tytułu ponosić koszty związane z jej zmianą.

Padło również pytanie, czy budowa nowej komendy nie wymaga uzyskania własności również innych nieruchomości oraz o to co stanie się z budynkiem starej komendy PSP i czy zostanie ona przekazana gminę Wadowice. Pytanie o tyle zasadne, że budynek starej komendy policji, który miała również otrzymać gmina Wadowice a co obiecywał Kaliński jeszcze będąc starostą, najprawdopodobniej trafi do Prokuratury Rejonowej w Wadowicach.

Zobacz: Budynek po komendzie policji przejmie prokuratura?
Zobacz: Radny Klinowski pyta burmistrza Kalińskiego czy wywiąże się z obietnicy danej jeszcze jako starosta

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Kalwaria chwali się inwestycjami za blisko 10 milionów

Ranking zamożności samorządów. Jak wypadły w ostatnich latach nasze gminy?

Andrychów rozbudowuje monitoring miejsc publicznych

Umowa podpisana. Powstanie rondo na krajówce

Zobaczyli, jak wygląda Maspex od kuchni