Od jakiegoś czasu główny samochód strażaków z OSP Kalwaria Zebrzydowska jest w serwisie i nie wiado
Będą pieniądze na nowy wóz dla strażaków z OSP Kalwaria?

Od jakiegoś czasu główny samochód strażaków z OSP Kalwaria Zebrzydowska jest w serwisie i nie wiadomo kiedy wróci. JRG Wadowice pożyczyło druhom swój samochód, ale nie da się ukryć, że przydałby się już tutaj nowy samochód. Znajdą się na niego pieniądze?

Ponad tydzień temu strażacy z OSP Kalwaria Zebrzydowska oddali swój samochód do serwisu. Komendant powiatowy PSP w Wadowicach użyczył na czas naprawy samochód z JRG Wadowice.

Nie da się ukryć, że OSP Kalwaria, która należy do Krajowy Systemu Ratowniczo-Gaśniczego to ważna jednostka, z Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie wadowickim ma najwięcej wyjazdów. Na razie nie wiadomo, ile potrwa naprawa ich auta, jednak druhowie nie ukrywają, że przydałby się w ich jednostce nowy pojazd. Ten który jest w serwisie jest z 2000 roku więc swoje lata już ma.

Gmina Kalwaria Zebrzydowska każdego roku przeznacza środki finansowe na funkcjonowanie 9 jednostek OSP z terenu gminy, w tym trzy jednostki, które należą właśnie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Gmina co rocznie na utrzymanie gotowości bojowej wyżej wymienionych jednostek przeznacza z budżetu kwotę około miliona złotych.

Jednostki OSP biorą aktywny udział  w pozyskiwaniu dotacji z Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Województwa Małopolskiego oraz Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego w ramach konkursów Bezpieczna Małopolska, Małopolskie Remizy i Bezpieczny Strażak.

Warto przypomnieć, że tylko w 2018 roku gmina  dofinansowała zakup dwóch samochodów bojowych dla OSP Brody i OSP Stanisław Dolny, na łączną kwotę blisko 800 tysięcy złotych. Jak informują urzędnicy, zgodnie z założonym planem wsparcia i planem zakupów wozów bojowych kolejna jednostka, która otrzyma wsparcie i zostanie zakupiony samochód bojowy to właśnie OSP Kalwaria Zebrzydowska, a następnie OSP Przytkowice.

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty w czasie najbliższej sesji Rady Miejskiej, zwróci się do radnych z propozycją udzielenia pomocy finansowej w kwocie 350 tysięcy złotych dla OSP Kalwaria Zebrzydowska na zakup wozu bojowego – informuje Urząd Miejski w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Równolegle prowadzone są rozmowy i ustalenia z prezesem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, posłem RP Edwardem Siarką o zakupie wozu bojowego dla OSP Kalwaria Zebrzydowska z funduszu  Sprawiedliwości. Poseł w grudniu ubiegłego roku roku wizytował kalwaryjską jednostkę, przekazując informacje, które pozwalają pozytywnie myśleć o możliwości pozyskania wozu bojowego.


(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.