Od 4 marca wszyscy składający wnioski o wydanie dowodu osobistego otrzymają tzw. e-dowód. Czym różn
Od dziś e-dowody osobiste. Czym różnią się od starych?

Od 4 marca wszyscy składający wnioski o wydanie dowodu osobistego otrzymają tzw. e-dowód. Czym różni się on od starego dokumentu?

Od poniedziałku (4.03) wszyscy składający wnioski o wydanie tego dokumentu tożsamości otrzymają e-dowód. Nowy dowód osobisty będzie podobny do dotychczasowego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli posiadacz chce skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione. Nowy dowód od starych różni warstwa elektroniczna, czyli wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza to, że wystarczy położyć go na czytniku.

Co ważnie, nie zmieniają się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego: nadal potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane mogą używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami. e-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty) czy elektroniczne podpisywanie dokumentów (dzięki podpisowi osobistemu).

Wnioski o wydanie e-dowodu  można składać od poniedziałku (4.03). Wszystkie dowody, które będą wydane na podstawie wniosków złożonych po tym terminie, będą mieć warstwę elektroniczną. Jeśli Twój dowód osobisty jest nadal ważny, nie musisz go wymieniać.

Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 roku. Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód będzie bezpłatna. Wniosek o dowód z warstwą elektroniczną można składać w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od adresu zameldowania oraz przez Internet.

 

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+4 #1 Wielki Brat 2019-03-04 19:31
Chipowanie czas zacząć.
Cytować
0 #2 Jerzy 2019-03-11 11:07
A może niedługo będą nam wszczepiać chip jak psom?
A tak wracając do tematu czy wszystkie instytucje mają już czytniki?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.