Od 1 marca rosną emerytury i renty. Świadczenia zostaną podwyższone o wskaźnik waloryzacji. W Małop
Od marca emerytury i renty w górę

Od 1 marca rosną emerytury i renty. Świadczenia zostaną podwyższone o wskaźnik waloryzacji. W Małopolsce podwyżka dotyczy niemal 701 tysięcy osób, które pobierają świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak informuje nas Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce, wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniesie w tym roku 102,86%. Jego wysokość zależy od wzrostu cen towarów i usług w gospodarstwach emeryckich oraz częściowo od wzrostu przeciętnych wynagrodzeń osób pracujących. Waloryzacja to pomnożenie świadczenia (brutto) z końca lutego przez ten wskaźnik. Oznacza to, że emerytury i renty wzrosną o 2,86%.

W tym roku, wyjątkowo, obowiązują również kwoty minimalnych podwyżek. Emerytury wzrosną co najmniej o 70 złotych brutto, pod warunkiem że emeryt ma odpowiedni staż (kobieta – 20 lat, mężczyzna – 25 lat). Wyższe o co najmniej 70 złotych brutto będą także renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinne. Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosną o minimum 52,50 złotych brutto, a emerytury częściowe – o co najmniej 35 złotych brutto.

Waloryzowane są: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Waloryzacja dotyczy świadczeń przyznanych do końca lutego tego roku. Wszelkie dodatki do świadczeń obejmuje tylko waloryzacja procentowa. Od marca dodatek pielęgnacyjny będzie więc wynosił 222,01 złotych.

Ponadto nie trzeba składać wniosku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje świadczenia z urzędu i każdy emeryt oraz rencista otrzyma pocztą informację o nowej wysokości.

Od marca minimalna emerytura wyniesie 1100 złotych. Otrzymują ją osoby, które nie zgromadziły wiele składek, ale mają wystarczająco długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat). Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i najniższa renta rodzinna od marca także będą wynosić 1100 złotych. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy będzie stanowić minimum 825 złotych. Nowa kwota renty socjalnej to 1100 złotych, a 1140,99 złotych – świadczenia przedemerytalnego. Wszystkie te wartości są podawane brutto.

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+3 #1 emeryt 2019-03-01 20:12
15 zł podwyżki :lol: szkoda list wysyłać :lol:
Ale mi nius.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.