W przyszłym roku rozpocznie się jedna z największych inwestycji w naszej gminie na przestrzeni ostatni
Drukuj
Kolej bierze się za remont linii kolejowej nr 117

W przyszłym roku rozpocznie się jedna z największych inwestycji w naszej gminie na przestrzeni ostatnich lat – modernizacja linii kolejowej nr 117 łączącej Kalwarię Lanckoronę z Wadowicami, Andrychowem i Bielskiem. Koszt przedsięwzięcia to ponad 100 milionów złotych.

Jak informowaliśmy niedawno, w lipcu ubiegłego roku PKP PLK ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i wykonanie robót na linii kolejowej nr 117 łączącej Kalwarię Zebrzydowską z Bielskiem Białą. Remont ma obejmować odcinek tej linii od stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Wadowice, Andrychów aż do granicy województwa małopolskiego ze śląskim, od km 1,675 do km 31,046. Rozmowy w tej sprawie prowadził z koleją jeszcze poprzedni włodarz Mateusz Klinowski, który m.in zorganizował w magistracie spotkanie w tej sprawie.

Kolejowa rewolucja jaka się szykuje, ma ogromne znaczenie dla mieszkańców naszego powiatu. Przede wszystkim znacznie skróci czas dojazdu pociągiem do Krakowa, daje też zielone światło do uruchomienia do Wadowic czy Andrychowa Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, ale niestety, budzi również kontrowersje. Dobra wiadomość jest taka, że kolejowymi sprawami interesuje się też nowy włodarz.

Dlatego zaprosiłem do urzędu przedstawicieli #PLK, abyśmy mogli zapytać o szczegóły inwestycji i przedstawić im swoje wątpliwości. W zgłoszonych przez mieszkańców uwagach pojawiają się m.in. obawy związane z modernizacją wiaduktu w Kleczy Dolnej, czy likwidacją kilkudziesięciu przejazdów kolejowych – poinformował we wtorek (5.02) na Facebooku burmistrz Bartosz Kaliński.

Gmina Wadowice nie jest inwestorem tej inwestycji i większość strategicznych decyzji leży po stronie PKP PLK i GDDKiA.

Jak udało nam się jednak wynegocjować, będziemy uczestniczyć w naradach koordynacyjnych z wykonawcą, na których zamierzamy reprezentować głos naszych mieszkańców. Póki co wykonawca nie został jeszcze wyłoniony. W tej chwili trwa procedura przetargowa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem roboty budowlane rozpoczną się na początku 2020 roku – dodaje Kaliński.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

ZUS kończy wysyłkę „trzynastek”

W Łączanach otwarto Dom Seniora

Najwyższa emerytura w Małopolsce to kilkanaście tysięcy złotych. Najniższa zaś kilkadziesiąt groszy

Psi ratownicy z naszego regionu nagrodzeni finansowo przez władze województwa

W końcu będzie rondo na Wałowej? Burmistrz Kaliński zapowiedział ogłoszenie przetargu