Po gwałtownej wichurze rok temu, Urząd Miejski w Wadowicach zlecił wykonanie ekspertyz dendrologicznyc
Siedem drzew na Alei Wolności do wycięcia. Zagrażają bezpieczeństwu

Po gwałtownej wichurze rok temu, Urząd Miejski w Wadowicach zlecił wykonanie ekspertyz dendrologicznych drzew na Alei Wolności. Nie jest dobrze: aż siedem z nich wymaga natychmiastowego usunięcia ze względu na stan i zagrożenie bezpieczeństwa przechodniów i mienia.

W październiku ubiegłego roku nad powiatem wadowickim i samych Wadowicach przeszłą potężna wichura. Wiatr wiejący z prędkością 90 km/h dał się we znaki służbom ratunkowym: straż, policja i pogotowie energetyczne miały pełne ręce roboty, bo jak to bywa zazwyczaj w takich przypadkach, narobił sporo strat, m.in. powyrywał sporo drzew w Parku Miejskim  i na Alei Wolności w Wadowicach.

W związku z tą sytuacją, gmina Wadowice zleciła wykonanie ekspertyz dendrologicznych drzew tam zlokalizowanych. Wykazały one, że aż siedem zbadanych drzew wymaga natychmiastowego usunięcia ze względu na zły stan zdrowotny oraz zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia. Magistrat wkrótce je wytnie.

Ci, którzy martwią się, że zieleń stąd zniknie, uspokajamy: na zlecenie gminy  wykonywany jest projekt zagospodarowania terenów zieleni wzdłuż ciągu drogowego przy Alei Wolności, zawierający  m.in projekt nasadzeń zastępczych w zamian za usunięte drzewa. Realizacja projektu jest zaplanowana na przyszły rok.(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-12 #1 Bartek 2018-12-15 12:35
To jest wina Klinowskiego!
Cytować
+7 #2 dron 2018-12-15 13:27
Żeby tak nie było jak na ulicy Słowackiego,wyc ieli zdrowego kasztana a zostawili chorego.Ponadto chore drzewa można leczyć i wspomagać dodatkowymi podporami i klamrami,nie od razu mordować.
Cytować
-2 #3 dert 2018-12-15 14:08
Kiedyś aleja była najpiekniejszą ulicą.Drzewa były przycinane .Te co widzimy po prawej stronie to stare lipy bez pielęgnacji to tak jest.
Cytować
+11 #4 drzewo 2018-12-15 15:32
Cytuję dron:
Żeby tak nie było jak na ulicy Słowackiego,wycieli zdrowego kasztana a zostawili chorego.Ponadto chore drzewa można leczyć i wspomagać dodatkowymi podporami i klamrami,nie od razu mordować.

Owszem, ale nie w miejscu o dużym natężeniu pieszych i pojazdów i mając tę wiedzę nt. stanu drzew, którą wykazała ekspertyza. Konar drzewa który upadł na wózek z dzieckiem oraz matkę, w jednym z parków w Warszawie też pochodził z drzewa "zdrowego", tylko nikt nie wiedział, że na wysokości 4 m w jego rozwidleniu rozwinął się grzyb, który doprowadził do zgnilizny i w efekcie do tragedii.
Więcej na ten temat: http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,165176,23837975,park-praski-przewrocilo-sie-drzewo-6-miesieczne-dziecko-nie.html
Cytować
+3 #5 Do dron 2018-12-15 19:38
klamrami drzewa spinac to chyba nie najlepszy sposob, Wyciac trza jak zagrazaja ale potem jakby nie daj boze spadło na kogos z was i nas to do kogo wtedy pojdzieci na skarge do BURMISTRZA KALINSKIEGO? BO TO JEGO WINA HYY. OJ LUDZIE LUDZIE WAM TO JUZ NIKT NIE DOGODZI.
Cytować
+6 #6 z Wadowic 2018-12-16 11:37
Już wycięto. Wszystkie przekroje jasne bez ciemnych plam. Brawo dendrolog.
Najbezpieczniej na pustyni?
Cytować
0 #7 drzewo 2018-12-16 13:30
Cytuję z Wadowic:
Już wycięto. Wszystkie przekroje jasne bez ciemnych plam. Brawo dendrolog.
Najbezpieczniej na pustyni?

Mając takie pojęcie, że drzewa łamią się tylko u podstawy pnia, to lepiej nie wypowiadaj się ekspercie. Badanie tomograficzne drzewa obejmuje określenie stanu drewna na przekroju poprzecznym pnia w miejscu pomiaru (tomogram), co oznacza, że zgnilizna w tych konkretnych przypadkach nie była zlokalizowana w odziomku ale w np. w wyższej części pnia. Jeśli była rozległa np. w środkowej części to już kwalifikuje drzewo do jego usunięcia.
Cytować
-3 #8 do drzewo 2018-12-17 10:35
Dokładnie zgadzam sie z przedmówca a kto sie nie rozumi to lepiej niech sie nie wypowiada bo potem jak dochodzi do tragedi to maja najwiecej do gadania.
Cytować
0 #9 oblatywacz 2018-12-18 10:33
Jakoś na razie, tragedie przeżywają tylko te stare piękne drzewa....Gdzie są ci dobrze opłacani zieloni z Puszczy Białowieskiej,k tórzy zabraniali usuwać suche drzewa zjedzone przez kornika drukarza.Nie ma ,wyparowali,a może nie ma sponsora do opłacania tych żałosnych miłośników przyrody..
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.