Straż i kominiarze apelują  o bezpieczne korzystanie z urządzeń grzewczych i dokonywanie przeglądó
Idą mrozy, będziemy grzać. A czad nie śpi!

Straż i kominiarze apelują  o bezpieczne korzystanie z urządzeń grzewczych i dokonywanie przeglądów przewodów kominowych. Tym bardziej, że już tej jesieni w powiecie wadowickim doszło do kilku interwencji związanych z zatruciem  czadem.

Okres grzewczy trwa już od kilku tygodni. Synoptycy jednak na najbliższe dni, a zwłaszcza noce, zapowiadają temperatury poniżej zera stopni. Straż i kominiarze apelują więc o bezpieczne korzystanie z urządzeń grzewczych i dokonywanie przeglądów przewodów kominowych. Tym bardziej, że już tej jesieni doszło do kilku interwencji z zatruciem tlenkiem węgla.

Kluczem do bezpiecznego użytkowania mieszkań są regularne kontrole oraz czyszczenie przewodów kominowych przez kominiarzy. To podstawa, o której nie wolno zapominać, a którą często wiele osób bagatelizuje. Ma ona jednak fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa. Co roku przypominamy też ludziom, że żeby uniknąć wypadków związanych z tlenkiem węgla, nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych w mieszkaniach i domach. Należy również stosować mikrowentylacje (pozycja klamki ¼ lub ¾ w zależności od rodzaju okna) lub też otwierać specjalne nawiewniki w oknach, które zostały w nie wyposażone, a także nie zatykać otworów nawiewnych w drzwiach łazienkowych – mówi Paweł Waszek, rzecznik prasowy Beskidzkiego Cechu Kominiarzy.

Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to przede wszystkim gazowe podgrzewacze wody, kotły gazowe centralnego ogrzewania, kominki, piece węglowe lub olejowe. Łazienki i pomieszczenia w których występuje piecyk gazowy należy wyposażyć w czujnik czadu. To niedrogie urządzenie może uratować życie.

Ze względu na sposób działania na organizm ludzki, tlenek węgla zwany jest również podstępnym, cichym zabójcą. Czad jest gazem bezwonnym i niewidocznym dla ludzkiego oka. Nieco lżejszy od powietrza gromadząc się w pomieszczeniu jest pozbawiony jakiegokolwiek zapachu. Ma on zdolność do wyjątkowo łatwego łączenia się z hemoglobiną ludzkiej krwi, a przez to stanowi zagrożenie, ponieważ powoduje niedotlenienie. Najczęstsze typowe objawy zatrucia tlenkiem węgla to ból głowy, mdłości, wymioty, apatia, utrata przytomności.

W przypadku podejrzeń zatrucia tlenkiem węgla należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym lub strażą pożarną dzwoniąc na numery alarmowe: 998, 112.



(MG)
(zdjęcie: Krzysztof Cabak)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.