W Jastrzębi, wiosce 3 wionków hucznie obchodzono nadejście wiosny: nie zabrakło Marzann, kwiatów z k
Drukuj
Tak powitali wiosnę w Jastrzębi

W Jastrzębi, wiosce 3 wionków hucznie obchodzono nadejście wiosny: nie zabrakło Marzann, kwiatów z krepiny, pokazu lotu modelu szybowca, dobrego jedzenia i wykładuo tradycji i obrzędowości.

W sobotę (22.03) w Jastrzębi odbyło się powitanie wiosny. Wydarzenie miało na celu przetestowanie oferty jaka powstała w ramach realizacji projektu współpracy "Wioski tematyczne pomysłem na innowacyjne produkty turystyki wiejskiej" realizowanego między innymi przez lokalną Grupę Działania Gościniec 4 żywiołów we współpracy z Wacławem Idziakiem, specjalistą w dziedzinie tworzenia wsi tematycznych w Polsce. W organizację wydarzenia włączyła się Szkoła Podstawowa w Jastrzębi, Sołectwo Jastrzębia oraz zaangażowani w tworzenie wsi tematycznej mieszkańcy. 

Jastrzębie można zatem od teraz nazywać "Wioską 3 wionków". Nazwę tę oparto na herbie jastrzębi nadanym przez cesarza Franciszka Józefa, na potencjale przyrodniczym (zioła i roślinność z których można wić wianki), a także charakterze społeczności Jastrzębi tj. pracowitości, zadziorności i jedności w działaniu.

Działania mieszkańców wsi okazały się bardzo twórcze: przybyło około 80 gości z bliższej i dalszej okolicy. Powitanie wiosny rozpoczęła dyrektor Szkoły Podstawowej w Jastrzębi Małgorzata Chyczyńska oraz historyk Zbigniew Lenik krótkim wykładem o tradycji i obrzędowości Jastrzębi.

Aby poczuć wiosnę, można było nauczyć się wykonywania wiosennych akcentów tj. kwiatów z krepiny. A aby odpowiednio pożegnać zimę wziąć udział w powstaniu dwóch orginalnych Marzann. W miedzy czasie panie ze szkoły Podstawowej przygotowały dla zebranych mnóstwo oryginalnych konkursów jak np. oddzielanie grochu od kaszy. Kiedy Marzanny i wiosenne kwiaty były gotowe można było wyruszono na poszukiwanie wiosny przygotowaną "Trasą 3 wionków", na której w 7 punktach postawiono tablice z fragmentami legendy powstania Jastrzębi opatrzonych ilustracjami Kazimierza Wiśniaka.

Na trasie przygotowano także moc atrakcji: w Koziej Dolince spalono Marzannę, a jej popioły wrzucono do pobliskiej rzeczki. Można było także zdegustowac ziołowe herbaty, zasiać zioła do doniczki i zabrać do własnego ogródeczka oraz wykonać i upiec podpłomyk na polowym ruszcie. Po przejściu pierwszego wianka ( Szkoła Podstawowa „na górze”, Lipka Zakochanych, Kozia Dolinka i Dwór w Jastrzębi) przyszedł czas na drugi wianek od Dworu aż za Pasiekę gdzie przygotowano dla spacerowiczy drożdżowe przysmaki a w lesie ukryty był gaik- symbol wiosny z zaszyfrowanym listem od "Pani Wiosny". Wracając do wsi odkryto cała legendę, kończącą się przy Starym Dębie wokół którego rozprzestrzenia się aromat czosnku niedźwiedziego- rzadko występującej rośliny, którą można spotkać w sprzyjającym klimacie Jastrzębi.

Ostatni wianek spaceru okazał się równie atrakcyjny co poprzednie, uczestnicy wzięli udział w odlotowym widowisku- pokazie lotu modelu szybowca zaprezentowanym przez Andrzeja Ciecieregę oraz pokazie dawnego warsztatu snycerskiego i szewskiego u Piotra Gnyli na Krzywoniówce gdzie leniuchy mogą poznac całą legende powstania Jastrzebi bez dalekich przepraw. Na koniec na zmęczonych spacerowiczów w Domu Kultury czekały  grochówka, swojski żurek i ciasto przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Dodatkowymi atrakcjami imprezy były stosika z niepowtarzalnymi produktami jastrząbskimi jak Wionki Jastrzabskie, żur na zakwasie, rękodzieło. Przygotowano również specjany Śpiewnik Jastrzabski z popularnymi piosenkami śpiewanymi przez mieszkańców oraz mapę Trasy 3 wionków.

 

(DW)
(zdjęcia: zbiory Zdzisława Kłobucha)

Zobacz również:
Wadowice na starej fotografii, cześć 8
Zastępcza wystawa zamknięta. Czekamy na otwarcie muzeum
Pistolet Ali Agcy w wadowickim muzeum
Wadowice na starej fotografii, cześć 7
Gołębie brudzą centrum miasta

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Rozmaitości:

Papieskie muzeum udostępniło ostatni wywiad ze ś.p. księdzem Tadeuszem Kasperkiem

Zagajnik przy drodze na Bożą Mękę nadal zaśmiecany cześciami samochodowymi

Na rynku stanęła "czterdziestka"

Zrozpaczona właścicielka szuka kotki Luny

Program Uwaga! TVN o problemach mieszkańców z deweloperem