Województwo Małopolskie sporządziło poradnik „Srebrna gospodarka szansą dla Małopolski”:  zbi
Województwo dba o seniorów. Wprowadza dla nich poradnik

Województwo Małopolskie sporządziło poradnik „Srebrna gospodarka szansą dla Małopolski”:  zbiór rekomendacji i wskazówek, które pomogą w realizowaniu polityki senioralnej także na szczeblu lokalnym. To pierwsze tego typu opracowanie w Polsce.

Starzenie się społeczeństwa to nieunikniony proces, odczuwalny zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym. Małopolska, jako pierwszy region w kraju, podjęła prace nad budowaniem polityki senioralnej. Władze województwa nie mają wątpliwości, że odpowiednie działania w tym zakresie są szansą na gospodarczy rozwój regionu. Dlatego powstał  poradnik „Srebrna gospodarka szansą dla Małopolski” -  zbiór rekomendacji i wskazówek, które pomogą w realizowaniu polityki senioralnej także na szczeblu lokalnym. To pierwsze tego typu opracowanie w Polsce.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego jednoznacznie wskazują na to, że przeciętna długość życia zwiększa się,  przy jednoczesnym spadku współczynnika dzietności. Mieszkańcy Małopolski żyją dłużej niż mieszkańcy innych regionów - średnia życia mężczyzn w Małopolsce wynosi 75,3 (ogólnopolska – 73,8), a kobiet 82,5 (ogólnopolska 81,6). Dlatego tak ważne jest budowanie mądrej polityki senioralnej, która pozwoli wykorzystać potencjał osób starszych i stanie się siłą napędową dla gospodarki.

Wyzwania związane ze zmianami demograficznymi nie są przez władze województwa postrzegane jako problem, a jako szansa dla rozwoju gospodarki i konkurencyjności regionu– Oczywiście takie podejście wymaga zmiany sposobu myślenia i przełamania stereotypów wobec ludzi w srebrnym wieku. Mam nadzieję, że wydany przez nas poradnik stanie się takim dobrym zalążkiem podejmowanych w przyszłości zmian – podkreśla marszałek Jacek Krupa.

Małopolska jest pierwszym regionem w Polsce, który podjął się opracowania konkretnych wskazówek i rekomendacji, stanowiących odpowiedź na  zmiany demograficzne w  naszym kraju. Poradnik „Srebrna gospodarka szansą dla Małopolski”, wydany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, powstał we współpracy z ekspertami w tych dziedzinach życia, w których uczestniczą seniorzy. Publikację podzielono na obszary: zdrowia, usług społecznych, rynku pracy, edukacji, kultury, mieszkalnictwa i przestrzeni, transportu, turystyki i nowych technologii. W każdym z obszarów autorzy poradnika zdefiniowali najważniejsze problemy dotyczące seniorów, zaproponowali konkretne rozwiązania i założyli spodziewane efekty ich realizacji , a także wskazali możliwe źródła finansowania takich zadań. Nie zabrakło również przykładów dobrych praktyk, które już zostały wdrożone i mogą stać się inspiracją dla innych. Autorzy oceniają także ryzyko podjęcia proponowanych w poradniku działań.

Władze Małopolski chcą dotrzeć z wydawnictwem do wszystkich mieszkańców regionu, w szczególności do samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką osób starszych, firm prywatnych, instytucji służby zdrowia i opieki społecznej, instytucji kultury, Uniwersytetów Trzeciego Wieku a także przedstawicieli świata nauki i mediów. Koszt opracowania i wydania poradnika to około 30 tysięcy  złotych.

Poradnik jest kolejnym elementem budowania polityki senioralnej w Małopolsce. Już wcześniej, w 2010 roku został opracowany dokument „Wyzwania Małopolski w kontekście starzejącego się społeczeństwa. Podejście strategiczne”, który zawierał wskazówki co do kierunku dalszych działań na rzecz osób starszych oraz ocenił regionalne zasoby w tym zakresie. Zawarte w opracowaniu rekomendacje uwzględniono w Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020 oraz w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego 2014-2020. W ramach RPO  około 5, 27 mln euro zostanie przeznaczone na rozwój  opieki długoterminowej seniorów, wsparcie opiekunów nieformalnych oraz finansowanie tworzenia i działalności placówek zapewniających dzienną opiekę i aktywizację osób niesamodzielnych.  

Od 2013 roku w Małopolsce działa też Rada ds. Polityki Senioralnej – pierwsza tego typu rada na szczeblu wojewódzkim, powołana przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Jej celem jest wzmacnianie pozycji małopolskich seniorów w życiu społecznym, poprawa jakości ich życia oraz wspomaganie tej grupy w realizacji własnych potrzeb i aspiracji.

Poradnik "Srebrna gospodarka szansą dla Małopolski" w wersji elektronicznej dostępny jest TUTAJ.

(AS)
(zdjęcie: WCK)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.