W siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej, w dawnej Czytelni Mieszczańskiej, otwarto wysta
W siedzibie TMZW wystawa o Wincentym Bałysie

W siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej, w dawnej Czytelni Mieszczańskiej, otwarto wystawę dokumentalną "Wincenty Bałys - zapomniany artysta z Wadowic".

W niedzielę (4.10) w Czytelni Mieszczańskiej przy ulicy Krakowskiej, Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej otwarło wystawę dokumentalną "Wincenty Bałys - zapomniany artysta z Wadowic". W oparciu o dokumenty, wystawa stara się przybliżyć mieszkańcom osobowość wybitnego  rzeźbiarza i wadowiczanina.  Wincenty Bałys swoją artystyczną osobowość kształcił w kręgu regionalizmu kulturowego Emila Zegadłowicza. Dwór w niedalekim od Wadowic Gorzeniu był w latach 1922-1939 emanującym na kulturalną Polskę ośrodkiem, który głównie tworzyli związani z regionem twórcy.

Wincenty Bałys był w tej kompanii artystą znaczącym, rzeźbiarzem wybitnym, pracowitym i wykształconym. Talentem wyjątkowym w pospolitym  życiu  i może dlatego mało znanym i mało cenionym. Z ułamków relacji, dokumentów  i wspomnień współczesnych, z zachowanych ale rozproszonych prac, jawi się nam postać człowieka o wielkiej wrażliwości nie tylko artystycznej, ale i społecznej.

Sensacją lat ostatnich było odkrycie przez  dr Martę Burghardt tak bliskich ideowo związków Bałysa z Mieczysławem Kotlarczykiem  i  Karolem Wojtyłą. Wspólnota artystycznego posłannictwa z filozoficznym pojmowaniem roli sztuki w teistycznym ujęciu świata, połączyła braterstwem intelektu ludzi o tak różnym pochodzeniu, wykształceniu i różnicy wieku. Ten fakt zdecydowanie poszerza naszą wiedzę o  Wincentym Bałysie.  

Wystawa prezentuje głównie korespondencje Bałysa do swojego przyjaciela Franciszka Suknarowskiego, która pośrednio potwierdza odkrycie dr Marty Burghardt. Jako rzeźbiarz Wincenty Bałys łamał kanony klasyki zmieniając tym względne pojęcie piękna. Był jak na owe czasy artystą awangardowym a fakt, że w jego kręgu byli nie tylko artyści, świadczy o szerokich zainteresowaniach i dużej aktywności. I chyba ta społeczna aktywność zaciążyła na tragicznym finale jego życia.

Mimo krótkiego okresu pracy twórczej (1928-1939) dorobek rzeźbiarski Wincentego Bałysa jest znaczący. Na zamówienie prywatne i instytucji cywilnych, wykonał kilkadziesiąt rzeźb; tylko jedną wykonał na zamówienie kościelne, chociaż ta instytucja jest do dzisiaj dla rzeźbiarzy głównym rynkiem zbytu. Jest to  jakimś świadectwem  wysokiego poziomu zainteresowań kulturalnych ówczesnej inteligencji czego już później Wadowice nie doświadczyły.


Wystawa czynna będzie przez cały październik w godzinach: poniedziałek   10 - 14,  wtorek  10 - 14, środa  16 - 18,    czwartek  16 - 19, piątek  10 - 14, niedziela  10 - 15 .

(Zbigniew Jurczak)
(zdjęcia: Robert Graca/Photo Clip)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.