Wadowicka Biblioteka Publiczna od wielu już lat na wakacyjne spotkania z książką zaprasza najmłodszy
I po wakacjach w bibliotece

Wadowicka Biblioteka Publiczna od wielu już lat na wakacyjne spotkania z książką zaprasza najmłodszych mieszkańców Wadowic. Tegoroczne przebiegały pod hasłem "Z książką przez wieki" a dzieci wędrowały przez stulecia w towarzystwie bajkowych bohaterów.

Wadowicka Biblioteka Publiczna od wielu już lat na wakacyjne spotkania z książką zaprasza najmłodszych mieszkańców Wadowic. Tegoroczne przebiegały pod hasłem "Z książką przez wieki" a dzieci wędrowały przez stulecia w towarzystwie bajkowych bohaterów.

Pierwsze zajęcia (7 lipca) „Od pióra do e-booka” były ekspresową lekcją historii o książce dawnej i współczesnej. Dzieci poznały krótkie dzieje pisma, dowiedziały się o książkach w formie zwojów papirusowych, tabliczek glinianych i średniowiecznych, ręcznie pisanych kodeksów. Miały nawet możliwość wypróbowania jednej z najstarszych technik pisarskich, jaką było odciskanie znaków i liter w miękkiej glinie.

Na kolejnym spotkaniu (14 lipca) uczestnicy przenieśli się do czasów epoki kamienia łupanego i poznali trudy życia jaskiniowców. Towarzyszyli im bohaterowie lubianej od wielu pokoleń bajki "Między nami jaskiniowcami". Dzieci z wielkim trudem i z wykorzystaniem całych pokładów wyobraźni próbowały wczuć się w realia świata bez telefonów, prądu, bieżącej wody, kuchenki elektrycznej i całego mnóstwa przedmiotów naszemu pokoleniu niezbędnych.

Kolejnym  etapem naszej wędrówki było średniowiecze- czasy odległe, długie i mroczne.  Biblioteczny wehikuł czasu wylądował  „W średniowiecznym zamku”, gdzie żyło się nieco ciekawiej i bezpieczniej, dzięki solidnym murom obronnym, głębokiej fosie i zwodzonemu mostowi. Rycerze w srebrzystej zbroi przechadzali się ze swoimi damami serca, a podczas wojen walczyli z nieprzyjacielem u boku króla. Pamiątką z tych zajęć były wykonane w grupach piękne zamki, zdobiące bibliotekę.

Ostatni poniedziałek lipca  przybliżył nas nieco ku współczesności, dzięki tematowi „Oświecenie świat zmienia”. Na czasy te przypada duży rozwój techniki i nauki, co zaowocowało licznymi odkryciami i wynalazkami. To wówczas powstało wiele przedmiotów, które udoskonalane przez wieki, służą nam do dziś. Dzieci poznawały ich nazwy i zastosowanie poprzez ciekawe kalambury i zagadki.

Sierpniowe zajęcia rozpoczęto natomiast od niezwykle trudnego tematu zaborów. O ciężkich dla Polakach czasach opowiedziała nasza wolontariuszka, absolwentka filologii rosyjskiej i historii UJ -  Anna Łachman.  Za pośrednictwem krótkiej opowieści wzbogaconej różnymi zabawami i zagadkami dzieci dowiedziały się jak wyglądało życie pod panowaniem zaborców oraz bliżej zapoznały się z językiem rosyjskim i niemieckim.  Nie zabrakło również zabaw ruchowych (gra w kolory) oraz pracy plastycznej, której efektem była makieta obrazującą z czym najmłodszym kojarzy się Polska.

Następnym zagadnieniem zgłębianym przez dzieci podczas wakacyjnych zajęć był okres wojen. Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się od wprowadzenia w tematykę I i II wojny światowej, czego ponownie podjęła się Anna Łachman. Dzieci poznały również  zwierzęta, które pomagały ludziom podczas bitew  (m.in. losy niedźwiedzia Wojtka) oraz  wcieliły się  w rolę żołnierzy – odbywając musztrę i rozszyfrowując tajną wiadomość. Na zakończenie zajęć najmłodsi wykonali kolaż przedstawiający pole walki.

Kolejne zajęcia (18 sierpnia) były poświęcone kultowej już epoce PRL-u. Najmłodsi poznali jej uroki i absurdy, z niedowierzaniem słuchając o zakupach na kartki, pustych sklepach, wielogodzinnych kolejkach czy słynnych Pewexach.

Podczas zajęć  dzieci poznały przygody bohaterów bajki „Wilk i Zając”, wspólnie budowały dom, wykonywały kartki na żywność oraz grały w „kapsle” (tym razem w nieco zmodyfikowanej wersję z wykorzystaniem guzików). Na koniec najmłodsi samodzielnie wykonali „misiową” zakładkę do książek, nawiązującą do kolejnego bohatera PRL-owskiej bajki - Misia Uszatka.

Na ostatnich wakacyjnych zajęciach (25 sierpnia) najmłodsi musieli się wykazać nie lada pomysłowością. Dzieci próbowały wyobrazić sobie jak będzie wyglądał świat za 100 lat, a następnie przenosiły swoje wizje na papier przy użyciu cukru i brokatu. Podczas spotkania nie zabrakło oczywiście zabaw ruchowych, krzyżówek oraz ćwiczeń na spostrzegawczość. Dzieci musiały także wytężyć słuch, aby odgadnąć dźwięki wydawane przez różne wynalazki.

W sumie w wakacyjnych spotkaniach uczestniczyło 107 dzieci. Wszystkie zajęcia prowadzone były w oparciu o ciekawe, związane z tematem książki i z wykorzystaniem różnorodnych technik artystycznych, które uczyły pracy w zespole i rozwijały umiejętności plastyczne. Sponsorzy (Skawa Wadowice oraz Maspex) zadbali także o słodkie podarunki dla uczestników zajęć, dzięki czemu każde dziecko opuszczało bibliotekę z uśmiechem na twarzy.

Podziękowania należą się także wolontariuszkom: Annie Łachman, Katarzynie Szczurek, Oliwii Bąk i Wiktorii Stopie, które chętnie pomagały w prowadzeniu zajęć i aktywnie angażowały się w ich przygotowanie.

(Małgorzata Stochel, Jola Pasternak)
(zdjęcia: Wadowicka Biblioteka Publiczna)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.