Dron_GSZ - do zadań specjalnych oraz Creeper-bot, projekty uczniów "Mechanika" czyli Zespołu Szkół N
Gorzeń doceniony za drona i mobilnego robota

Dron_GSZ - do zadań specjalnych oraz Creeper-bot, projekty uczniów "Mechanika" czyli Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. St. Staszica w Wadowicach zostały docenione w  VI Małopolskim Konkursie Własnych Prac Technicznych, skierowanym do uczniów technicznych szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego.

Projekty Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. St. Staszica w Wadowicach zostały sklasyfikowane na 4 miejscu w VI Małopolskim Konkursie Własnych Prac Technicznych. W trakcie finału konkursu, który odbył się w miniony czwartek (19.03) jury, w skład którego weszli pracownicy naukowi krakowskich uczelni, przedstawiciele SEP-u, NOT-u oraz krakowscy przedsiębiorcy docenili projekty: DronGSZ – do zadań specjalnych i Creeper-bot.

Projekt Dron_GSZ - do zadań specjalnych – to statek powietrzny skonstruowany od podstaw spełniający wszystkie założenia wynikające z definicji bezzałogowych dronów. Bezzałogowe statki latające są obecnie wykorzystywane głównie przez siły zbrojne do obserwacji i rozpoznania, przez co zwykle wyposażone są w osprzęt służący do obserwacji w postaci głowic optoelektronicznych. Dron_GSZ wg klasyfikacji BSP (NATO z 2009 roku) przypisany jest do Klasy I dla której masa określona jest poniżej 150 kg oraz normatywne zastosowanie polega na wsparciu operacji na poziomie taktycznym, czyli na szczeblu drużyny, plutonu bądź kompanii a czas lotu wynosi do 6 godzin. Dron_GSZ - do zadań specjalnych może współpracować z nowoczesnym telefonem komórkowym (smartfonem) i poprzez to połączenie, można uzyskać następujące zastosowanie: fotografowanie i nagrywanie miejsc trudno dostępnych, reklama oraz przekaz informacyjny. Autorzy: Damian Glanowski, Szymon Szpilka (technikum informatyczne), opiekun naukowy: mgr inż. Wojciech Biel.

Projekt: Creeper-bot - to zespół ramion i platformy umieszczonej na 4 kołach tworzących w całości mobilnego robota. Konstrukcja jest zbudowana z poliamidu, co daje niską wagę robota i dużą wytrzymałość na naprężenia. Za poruszanie ramionami i jeżdżącej platformy odpowiadają silniki krokowe oraz serwomechanizmy. Dla zaoszczędzenia prowadzenia dużej ilości przewodów w robocie zastosowano układ osobnych sterowników i głównego serwera. Inicjacja rozkazów serwera jest wywoływana komunikacją z zewnętrznym modułem bluetooth np. z telefonu lub innego urządzenia z tym modułem. Creeper-bot to robot, który może transportować rzeczy w niebezpiecznych dla zdrowia człowieka warunkach, pracować w środowisku laboratoryjnym oraz magazynach. Autorzy: Artur Filipek, Patryk Zarzycki, Jakub Adamczyk (technikum elektroniczne), opiekun naukowy: dr inż. Marcin Matyjasik.

Małopolski Konkurs Własnych Prac Technicznych jest skierowany do uczniów technicznych szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego. Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowań technicznych z dziedziny elektrotechniki, elektroniki, robotyki i informatyki oraz wspieranie inicjatyw uczniowskich w zakresie wykonywania samodzielnych projektów i prac technicznych.

(AS)
(zródło, zdjęcie: Zespół Szkół Nr 2 im. ks. St. Staszica w Wadowicach)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

0 #1 sabii 2015-03-26 21:36
Tu widać testy DRON-a http://www.youtube.com/watch?v=e2bP5ReBU8A
Cytować
+2 #2 malowskis 2015-03-26 21:54
Gorzeń znowu osiąga sukcesy, wszystko wraca na właściwe miejsce
Cytować
+1 #3 Fakty22 2015-03-27 07:42
Dobrze, że gorzeń jest doceniany
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.