Stowarzyszenie Obywatel Mama rozpoczęło monitoring małopolskich porodówek. Celem monitoringu jest spr
Sprawdzą porodówki w Małopolsce. Również wadowicką

Stowarzyszenie Obywatel Mama rozpoczęło monitoring małopolskich porodówek. Celem monitoringu jest sprawdzenie, czy w naszym województwie przestrzegane są obowiązujące standardy opieki okołoporodowej.

W ramach monitoringu odpowiednio przeszkolone ankieterki odwiedzą, za zgodą dyrekcji i ordynatorów, każdą z 28 małopolskich placówek i przeprowadzą wywiady z kobietami przebywającymi na oddziałach położniczych. W kilku krakowskich szpitalach przeprowadzono już pierwsze, pilotażowe ankiety. Wypełniło je około 100 kobiet.

Większość szpitali wyraziła zgodę na monitoring, wstępu odmówiono nam tylko w jednym przypadku. Będziemy jednak ponawiać prośby i przekonywać dyrekcję, że realizacja tego projektu leży we wspólnym, społecznym interesie – mówi Justyna Krawczyk, koordynatorka merytoryczna projektu.

Ankiety będzie można wypełnić także podczas spotkania z ankieterką poza szpitalem oraz w internecie – na stronie projektu www.prawomamy.pl. Ankiety mogą wypełnić te kobiety, które urodziły dziecko w okresie od 1 maja 2013 roku do 31 grudnia 2015 roku na terenie województwa małopolskiego.

Justyna Krawczyk przypomina, że obowiązujące standardy nakładają na personel medyczny m.in.: obowiązek respektowania prawa kobiety do decydowania o zakresie podejmowanych działań i procedur medycznych w trakcie porodu, wybrania miejsca i pozycji porodu, reguluje kwestię nacięcia krocza (tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach) czy zaleca minimum 2-godzinny, nieprzerwany kontakt dziecka z matką “skóra do skóry” zaraz po narodzinach.

Podobny monitoring w województwie mazowieckim przeprowadziła w ubiegłym roku Fundacja "Rodzić po Ludzku". Wyniki tamtego badania pokazały, że standard nie został w pełni wdrożony w żadnym z monitorowanych szpitali i w rzeczywistości pozostaje on martwym aktem prawnym.

Wyniki małopolskiego monitoringu zostaną udostępnione w postaci raportu i podane do wiadomości publicznej w pierwszym kwartale 2016 roku.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+1 #1 emity 2015-08-01 07:32
Chyba wyznaczę nagrodę dla dziennikarza, który będzie używał nazwy "oddział położniczy" zamiast "porodówka". To samo dotyczy słowa "cesarka", nagminnie używanego dla określenia cięcia cesarskiego. Dbajmy o polszczyznę.
Cytować
+3 #2 Lidka 2015-08-01 09:57
Daleka droga przed nami. Skoro na Mazowszu nie istnieje żaden szpital, w którym rodzi się po ludzku, Małopolska nie może być gorsza. Założę się że wyniki ankiety nie będą korzystne dla naszej kadry, ale może cokolwiek drgnie.
Cytować
+2 #3 aaa 2015-08-02 22:23
proponuje się przyjrzeć sprawie znieczulenia, bo w Wadowicach pomimo zmiany od 1 lipca i tak nie chcą dawać, bo nie maja wykwalifikowane go anestezjologa.. . tak to jest prawo jest, pieniądze są i co z tego...?
jak w szpitalu się nie przejmują, bo to nie ich boli!!!
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.