Jak wynika ze statystyk jednego z ubezpieczycieli, najwięcej zgłoszonych szkód z polis przypada na okr
Ubezpieczyciele notują najwięcej szkód w lecie

Jak wynika ze statystyk jednego z ubezpieczycieli, najwięcej zgłoszonych szkód z polis przypada na okres od maja do lipca. To wszystko przez zmienną aurę i gwałtowne burze. Warto się ubezpieczyć.

Trudno przewidzieć, czy letnia burza  nie spowoduje szkód w naszym domu. Nie zgadniemy, czy zepsuta pralka sąsiada z góry nie zaleje nam mieszkania. Nawet najlepiej zabezpieczone mieszkanie może paść łupem złodzieja. Statystyki szkód  mieszkaniowych pokazują, że rozkładają się one z różnym natężeniem w poszczególnych miesiącach.

Z analizy danych zgłoszonych szkód z polis jednego z ubezpieczycieli wynika, że w ubiegłym roku od maja do lipca ubezpieczyciel zanotował aż 42% wszystkich szkód. Wszystko przez zmienną aurę i gwałtowne burze. Najwięcej, bo 35%. szkód było skutkiem opadów, 11% spowodował grad, a 6% powódź. W skali całego zeszłego roku wśród szkód mieszkaniowych najwięcej, bo aż 58%, było wynikiem zalania. Na tę liczbę złożyło się 40% szkód po deszczach, 30% po awariach i urządzeniach domowych i 30% po zalaniach przez sąsiadów. Nie widać za to sezonowości we wzroście kradzieży z włamaniem, dewastacji i szkód wskutek awarii wodnej lub urządzeń domowych, np. pralek.

Dlatego warto mieć ochronę przez cały rok i się ubezpieczyć. Kosztem niewielkiej sumy dostaniemy ochronę na miarę naszych potrzeb. Polisa może chronić przez zdarzeniami losowymi, m.in. przed ogniem, huraganem, gradem, powodzią, opadami atmosferycznymi, zalaniami w wyniku awarii instalacji lub urządzeń domowych, a nawet  trzęsieniem ziemi. Dodatkowo możemy ubezpieczyć nasze rzeczy od dewastacji i przepięcia w sieci.

Składka zależy on od wielu czynników np.: wartości na jaką ubezpieczamy mienie, zakresu ubezpieczenia - czy jest to polisa z podstawowym zakresem czy rozszerzona na dodatkowe ryzyka  (np. kradzieży z włamaniem dla ruchomości domowych) oraz regionu, w którym jest dom czy mieszkanie. Jeśli chcemy wykupić dodatkową ochronę przed kradzieżą z włamaniem, nasze mieszkanie musi mieć odpowiednie zabezpieczenie przeciwkradzieżowe.

Pamiętajmy o zakresie ubezpieczenia . Oprócz ryzyk, które wymienia umowa duży wpływ mają wyłączenia. Jest to lista przypadków,  kiedy ubezpieczyciel nie odpowiada za szkodę, a ubezpieczony nie dostanie odszkodowania.

Szybko dostaniemy pieniądze, gdy coś się stanie. Jeśli szkoda jest drobna i skorzystamy z uproszczonej likwidacji szkód np. po zalaniu lub przepięciu, to odszkodowanie przyjdzie w ciągu tygodnia. Trochę dłużej, z reguły do 14 dni, trzeba poczekać na pieniądze po szkodach, które wymagają oględzin rzeczoznawcy.

(AS)
(zdjęcie: Krzysztof Cabak)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-3 #1 Teodor 2014-07-25 16:05
Mnie notorycznie zalewa nawalony sąsiad. Gdyby nie ubezpieczenie to bym leżał...
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.